Hafthor Björnsson: mrtvý tah 480 kg!

To, co jsme všichni s napětím očekávali, se v sobotu stalo skutečností. Islanďan Hafthor Björnsson v úsilí o zlatý hattrick z Arnold Strongman Classic (zvítězil v letech 2018 a 2019) otestoval v sobotu 15. února své síly v mrtvém tahu, což je jedna ze stěžejných disciplín prestižního klání, jež se v dnech 6. a 7. března koná v americkém Columbusu (Ohio).

Na dlouhé ose (tzv. elephant bar) postupně po jednotlivých pokusech zvedl 184, 234, 284, 334, 384 a 434 kg, což byla také poslední přípravná série. Poté si nechal naložit hrozivých 480 kg, jež za bouřlivého povzbuzování osazenstva jeho domovského Thor´s Power Gymu vytáhl do plně vzpřímeného postoje! Statisticky vzato 480 kg je hodnota nového světového rekordu stylem provedení raw (bez podpůrného dresu) s trhačkami. Dosud nejvyšší mrtvý tah za stejných technických podmínek má na kontě rovněž Björnsson, když loni na Arnold Strongman Classic takto pozvedl 474 kg. Aktuálních 480 kg je tedy nový světový rekord, ovšem jen neoficiální, jelikož byl dosažen na tréninku, nikoliv na regulérním závodu. (Strůjcem absolutně nejvyššího mrtvého tahu v podpůrném dresu, s trhačkami a na vzpěračské ose je Eddie Hall, který v roce 2016 pozvedl 500 kg.)

Bezprostředně po úspěšném pokusu předestřel obrovitý seveřan (206 cm/200 kg) také pravděpodobnou strategii pro Columbus, kde by chtěl jít druhým pokusem na 475 kg, což by v případě úspěchu představovalo nový oficiální světový rekord (a s největší pravděpodobností by Björnssonovi zajistilo vítězství v této disciplíně). Pokud by se pak cítil dobře a bez jakýchkoliv fyzických potíží, závěr by patřil pokusu o kosti drtících 501 kg, jež by jej v případě úspěchu katapultovalo do čela historického rankingu těch nejlepších deadlifterů.

Sekvenci mrtvých tahů od rozcvičení až po hrozivých 480 kg nabízí první video s datem 15. února. Na druhém pak najdete trénink ze 14. února, v němž figurují zejména snadné dřepy a tlačení jařma, vše ve snaze o aktivní regeneraci a přípravu na to, co Thora mělo čekat příštího dne.