Hafthor Björnsson: raw total 1100 kg!

Islanďan Hafthor Björnsson dělá rozhodně čest svým vikinským předkům a jednooký Odin i hromovládný Thor si zajisté mnou ruce blahem, když na jeho počínání zhlížejí z košaté koruny Yggdrasilu. Možná právě těmito slovy bychom uvedli kapitolu o 30letém, 206 cm vysokém a 197 kg vážícím pořízkovi z Reykjavíku, pokud bychom se ji chystali vepsat do staroislandské Eddy.

Björnssonovy letošní počiny na poli síly jsou ovšem natolik výmluvné a působivé, že raně středověký patos můžeme ponechat klidně stranou. Úplně nám postačí přidržet se strohých faktů.

Hafthor BjörnssonHafthor Björnsson se v průběhu letošku velmi přesvědčivě vyprofiloval jako nejlepší strongman současnosti, o čemž jsme v uplynulých dvanácti měsících průběžně přinášeli svědectví na tomto webu i na stránkách tištěné edice M&F. Jeho triumfální pouť započala začátkem března vítězstvím na prestižní Arnold Strongman Classic, pokračovala prvenstvím (již čtvrtým) na Europe´s Strongest Man a vyvrcholila ziskem nejžádanějšího titulu World´s Strongest Man, čímž se stal prvním Islanďanem od doby Magnusa Ver Magnussona (1996), jenž na této vskutku královské silácké soutěží dokázal uspět.

A nyní opravdová lahůdka. Poté co zcela suverénně ovládl zápolení strongmanů, začal se Thor, jak se Björnssonovi přezdívá, poohlížet i po powerliftingu. Příležitost k tomu mu 15. prosince v rodném Reykjavíku dala soutěž Thor´s Powerlifting Challenge, již pod patronací organizace Word Raw Powerlifting Federation (WRPF) také sám organizoval. Po pěti týdnech přípravy pak onoho dne dal Björnsson při své premiéře na lifterské soutěži dohromady raw omračující total 1100 kg!

S páskem a bandážemi kolen udřepl 440 kg a jen těsně minul 460 kg, které mu nebyly uznány kvůli nedostatečné hloubce. Pravdou ale je, že i těch 460 kg vypadalo hodně snadno a pokud mu chyběla hloubka, tak snad jen nějaké 2–3 cm. Nicméně – přestože lze na webu dohledat spoustu mnohem horších, přesto platných pokusů – je dobře, pokud sporný dřep uznán nebyl, než kdyby se nad Thorovým výkonem měla vznášet nekonečná kontroverzní polemika… Zejména když je patrné, že Björnsson může při náležité specializaci posunout svůj dřep ještě mnohem výš.

Vleže Hafthor Björnsson vytlačil 250 kg. Lze říci, že tato disciplína měla být jeho nejméně dominantní. Vzhledem k ne zrovna ideální tělesné stavbě pro benčpres, podmíněné dlouhými pažemi, je ovšem raw 250 kg velice slušný výkon. Také, na rozdíl od dřepu a pozvedu, které se nacházejí v repertoáru siláckých disciplín, benčpres pro strongmany není nezbytností a mnozí jej vůbec netrénují. Rovněž Björnosson se na tlak vleže v minulosti nikterak nespecializoval, což je patrné i z jeho provedení, kdy leží úplně naplocho, aniž by se co i jen pokusil byť jen o náznak bederního mostu. Pokud tedy vychytá techniku, je zřejmé, že i v benčpresu by ještě mohl jít nahoru, i když zřejmě ne tolik, jako u dřepu.

Za Björnssonovu nejsilnější disciplínu je obvykle považovaný mrtvý tah. V březnu na Arnold Strongman Classic pozvedl s trhačkami na dlouhé ose (tzv. elephant bar) rekordních 472 kg. Nyní zvedal na standardní olympijské čince a bez trhaček a zapsal 410 kg. V třetím pokuse mu selhal úchop a 430 kg mu vyklouzlo z prstů…

Nyní trochu matematiky. Hafthor Björnsson na své první soutěži v powerliftingu dal dohromady raw kombinovaný součet 1100 kg (440, 250, 410). Pokud by mu byl uznán třetí pokus ve dřepu (460 kg), totalem 1120 kg by se dělil o nejlepší letošní výkon s naším Petrem Petrášem a společně by jim patřilo také druhé místo v historických tabulkách – za Rusem Andrejem Malaničevem (1140 kg). A nyní ještě trochu spekulace: pokud by Björnssonovi uznali 460kg dřep a zvládl by svůj poslední pokus v mrtvém tahu (430 kg), rázem vyrovnal by Malaničeva! Obrovitý Islanďan měl zkrátka skvěle rozehranou partii a třebaže mu to nevyšlo na sto procent, total 1100 kg na jeho první soutěži je naprosto skvělý a naznačuje neskutečný potenciál. Stane se snad Björnsson – po Billu Kazmaierovi – dalším fenomenálním silákem, který ovládne svět strongmanů i powerliftingu? Potenciál na to rozhodně má!

Všechny Björnssonovy pokusy z Thor´s Powerlifting Challenge 2018 nabízí toto video.