Hafthor Björnsson: štíhlejší, rychlejší, silnější

Leaner, faster, stronger, neboli štíhlejší, rychlejší, silnější. Takový je leitmotiv nejen zatím posledního Björnssonova videa na jeho YouTube kanálu, ale také celé jeho aktuální přípravy. Thor v ní kombinuje silové tréningy (s cílem získat 10. titul v řadě na Iceland´s Strongest Man 2020, jež se koná v dnech 8. až 9. 8.) a nácvik boxerských technik (které míní zúročit v avizovaném pěstním zápase s Eddie Hallem v září 2021 v Las Vegas).

À propos, boxerský trénink. Hafthor si je vědom, že kromě kratičkých videí na jeho instagramovém účtu zatím v tomto ohledu svým sledovatelům fakticky nic neodhalil. Důvodem je fakt, že zatímco silovému tréninku se věnuje přes dekádu a je na něj zvyklý, box je pro něj přece jen něčím novým a vyžaduje si po něm stoprocentní koncentraci. Navíc mezi těžkými sériemi silových cviků odpočívá klidně 8, 10 nebo i 12 minut, zatímco v nácviku boxu mnohdy imituje formát zápasu, kdy usiluje o tři minuty fyzické aktivity, následované pouze minutovým odpočinkovým intervalem. Při delších pauzách a zejména při rutinní aktivitě, jakou pro něj silový trénink rozhodně je, se mu pak mnohem lépe mluví na kameru, což by během lekce boxu – vzhledem ke krátkým odpočinkovým pauzám a nutnosti maximální koncentrace – mohl být dosti problém. Nicméně Thor se prý míní polepšit a brzy něco ze své boxerské přípravy odhalit.

Na aktuálním tréninku má patrně nejlepší strongman současnosti na programu zdvih klády. Cílem jsou tři pracovní série po jednom opakování se 157 kg (plus 5 kg oproti předchozímu tréninku), které také s přehledem zvládne. Björnsson upozorňuje, že aktuální model přípravy (hodně kardia a vytrvalostního tréninku) a s tím související pokles tělesné hmotnosti (z 206 kg na začátku května na aktuálních cca 185 kg) příliš nepřeje rozvoji síly v log liftu a on se ji snaží spíše udržovat na přijatelné úrovni. Björnsson rovněž konstatuje, že odkdy kombinuje silovou přípravu s nácvikem boxu, prvně v životě se u něj objevily bolístky ramen. Nicméně poté, co nedávno trochu zvýšil kalorický příjem, může nyní spokojeně prohlásit, že bolest je pryč. Ostatně, nejlépe prý dá tělo do pořádku právě zdravá dieta a kvalitní spánek.

Thor v tréninku dále pokračuje zvedáním obří jednoručky s tlustou osou (k rameni soupažně, odtud již jen jednou paží), kde provede několik jedniček s 95 kg.

Zbytek tréninku patří doplňkové práci na prsou a zádech (supersety benčpresu s párem 54kg jednoruček a veslování s kladkou, stahování kladky), manžetách rotátorů (externí rotace s kladkou) a tricepsech (stlačování kladky).

A Thorovo aktuální poselství? Buďte pozitivní (jistěže, nikoliv COVID-19), myslete pozitivně, říká. Ve světě plném negativity jsou dle něj jen dvě možnosti: vykročit v šlépějích škarohlídů a pomlouvačů a upadnout do deprese, anebo si zachovat optimizmus a veselou mysl. On pak rozhodně doporučuje druhou možnost – a my také!