Hafthor Björnsson: trénink tlaků

V Thor´s Power Gymu v islandském Kópavoguru byla na programu další tréninková lekce, věnovaná primárně rozvoji síly ramenního pletence. Majitel posilovny, držitel titulu World´s Strongest Man (2018) a trojnásobný vítěz Arnold Strongman Classic (2018–2020) Hafthor Björnsson (31) se aktuálně připravuje na islandský národní šampionát silných mužů (koná se 8. srpna), kde již devětkrát po sobě triumfoval a nyní by rád přidal i jubilejní desátý titul. Jelikož hlavním ukazatelem síly ramen je pro strongmany zdvih klády (což bude pravděpodobně také jedna z disciplín nadcházející Iceland´s Strongest Man 2020), Thor mu věnuje v tréninku náležitou pozornost. Na programu jej má dvakrát týdně, přičemž v jednom tréninku forsíruje striktní tlak (jako v tomto případě), pochopitelně s nižšími váhami, kdežto v dalším využívá k rozjezdu klády od hrudníku zhoupnutí v kolenou, což mu umožňuje nasadit vyšší zátěže.

Na záznamu můžete sledovat, jak Björnsson provede tři snadné série striktních tlaků 112kilové klády, v každé 5 opakování. Poté pokračuje v tréninku zvedáním tzv. cirkusové jednoručky s tlustou osou, již dopravuje soupažně k rameni a odtud už jen jednou paží vyráží nad hlavu. Dalším cvikem na programu dne je tlak na šikmé lavici – tři snadné série po 5 opakováních se 140 kg, v pátém opakování také s delší stopkou. Zbytek tréninku patří doplňkové práci na zádech (stahování kladky), bicepsech (zdvihy jednoruček ve stoji), zadních hlavách deltoidů (přitahování kladky k obličeji s lanem) a manžetách ramenních rotátorů (pallof press).

Hafthor se během tréninku vyznává z toho, že nyní prvně ve své kariéře někdy pociťuje bolesti ramen. Důvodem může být intenzivní boxerský trénink, který (v přípravě na zápas s Eddie Hallem, naplánovaný na září 2021) v této době podstupuje.

A propos box. Hafthor si uvědomuje, že z jeho boxerské přípravy zatím zveřejnil jen minimum obrazového materiálu. Jelikož však box je pro něj pořád něčím novým a proto si po něm žádá stoprocentní koncentraci, není schopen během tréninku mluvit na kameru tak, jak to děla při nácviku siláckých disciplín, které pro něj naopak představují běžnou rutinu. Další věcí, která ho zatím k postování příspěvků z boxerské přípravy příliš nevybízí, je negativita lidí na internetu. Thor si je vědom, že jeho boxerské dovednosti mají zatím daleko k dokonalosti, nicméně se snaží a také se zlepšuje, a na nepřejné, natož urážlivé komentáře na webu není příliš zvědavý…

V závěru Hafthor vyzdvihuje význam plánování. Ačkoli v současné době podstupuje celou řadu náročných (a pro něj mnohdy i nových) aktivit – box, silovou průpravu, kardio, jógu – a zrovna během aktuálního tréninku se již cítil být hodně vyčerpaný, nevynechal jej, ani nezvolnil. Inu, co je psáno, to je dáno.