Historie kulturistiky v České Třebové (2)

hp010908.jpgZaložení oddílu Harolda Poola spadá do roku 1966. Nahlásili jsme adresu na ústřední sekci do Prahy, odkud nás dne 13. 12. 1966 potvrdil tehdejší předseda komise kulturistiky Vojtěch Fiala, začaly se hromadně odebírat časopisy Tréner, Štart a Sport dla Wszystkich (ne jeden pro oddíl, ale každý sám, pak jsme nad nimi v hloučku hloubali a diskutovali), vylepšovalo se náčiní (každý přispěl tím, co mohl a uměl).

Tehdejší kádr tvořili J. Švub, Z. Švub, Antonín Kovář (1948) a J. Hýbl (1949), který však zatím trénoval doma na zahradě a přidal se později. Výkony členů oddílu se pohybovaly kolem 90 kg v benčpresu a mezi 100-110 kg ve dřepu. Trénink byl sice nadšený, ale živelný a bez důrazu na stravu. Ve městě se postupně objevovali další adepti: Milan Šlechta a jeho bratr, zaměřením vzpěrači, dále boxer Pavel Hůlka a Josef Wild (měl příbuzné v NSR a sháněl časopisy, konkrétně Buskovu Kraftsportrevui). Ve vedlejším domě rovněž vznikla sklepní činkárna, kde cvičili Bohuslav Diviš a Miloš Markl.

V létě se dřelo (opravdu jsme říkali „jdeme dřít“) hlavně venku na dvoře, denně se chodilo na plovárnu plavat, potápět se a pořádat soutěže, kdo udělá víc kliků, shybů a pod. Odpoledne byl trénink, pak zase koupání nebo výběhy do místního parku. Jelikož jsme už tehdy uznávali běh a atletiku jako jeden z nejpřístupnějších sportů a sami jsme ji aktivně provozovali, stal se naším vzorem atlet-kulturista Harold Poole. Významným externistou oddílu byl tenkrát student průmyslovky bydlící na internátě, Jan Pivoňka. Imponoval nám gigantickými latissimy, které prý nabyl veslováním u nich doma na řece Dyji. Vážil asi 95 kg, měřil 188 cm, hrudník měl 126 cm, biceps 42 cm a nadhodil 105 kg.

Na snímcích je zakladatel oddílu Josef Švub a pohled na vybavení sklepní činkárny.