Historie kulturistiky v České Třebové (6)

hp-paprnk185.jpgVáclav Papírník sice ve Třebové nebydlel, je z vesničky Starkoč u Náchoda, ale stal se naším kamarádem a v barvách Lokomotivy zářil jako hvězda, hlavně svými stehny. Například na soutěži družstev v listopadu 1972 dřepl s rovnými zády, bez bandáží a opasku, s nohama na 3 cm vysoké podložce, 185 kg (vážil 77 kg); o pár let později dal 220 kg. Na Ceně Prahy 1972 poskočil na 190 kg – Československý rekord, v estetice vyhrál oblastní přebor a na přeboru republiky byl pátý. Mohu dosvědčit – nebral žádné steroidy, nikdy v životě, pracoval jako svářeč v lokomotivním depu Meziměstí.

V tabulce čsl. rekordů tehdy ještě figuroval Hýbl s pozvedem 260 kg (kategorie do 90 kg) a v roce 1974 přibyl Jiří Hetych s benčem 162,5 kg ve střední váze. První velký úspěch dosáhl na Ceně Orlických hor Josef Hýbl, když vyhrál kategorii nad 175 cm. Cena Macochy 1973 – J. Švub 4., Hýbl 3. Cena Orlických hor 1973 – Papírník první, Švub druhý, Hýbl druhý.

Koncem léta zasáhla Haroldovce pohroma v podobě výpovědi z tréninkové místnosti. Chcete cvičit? Tak si najděte prostory – a hledalo se a shánělo, přijel dokonce redaktor z krajského deníku Pochodeň a napsal plamennými slovy chválu českotřebovských kulturistů: „Reprezentují svoje město v malém, nepopulárním sportu. Už to nedělají jen proto, aby se líbili, jezdí na závody a vozí vavříny. Město se za ně stydět nemusí. Při skromných podmínkách mají výborné výkony. Měli by ještě lepší, kdyby…ach ta místnost. Jak že by měla být velká? 6×6 metrů. Že by to byl ve Třebové neřešitelný problém?“

V této situaci jsme si uvědomili jinou věc: vedení jednoty přece nemůže přehlédnout existenční problém oddílu, který má závodníky I. VT, mistry i rekordmany, a tak po krátkých tahanicích svolilo k obsazení tzv. kulisárny, nevlídného, studeného a tmavého prostoru za jevištěm v sokolské tělocvičně Na skále.

Perspektiva nové tělocvičny probudila ducha všech členů, kteří během dvou týdnů odpracovali na 200 brigádnických hodin; od úklidu, malby, natření oken a dveří, instalace kamen a kouřovodu, zabudování a výroby nového nářadí až po stěhování starého. Haroldovci mezitím odjeli na zmíněnou Cenu Orlických hor, takže k prvnímu tréninku došlo až 29. října 1973.

Na Poháru 7. listopadu v Ostravě bral Hýbl 3. místo. Dvakrát powerlifting: Cena Brna – Papírník třetí, Hýbl druhý, Cena Třineckých železáren – Hetych s Hýblem druzí ve svých kategoriích.

hp-k1972.jpg

Na obr. Papírník ve dřepu se 185 kg a kategorie nad 173 cm na putovním poháru KŽ 1972 (zleva Eda Pokorný, vítěz Ludo Major z Bratislavy a Hýbl).