Imunita a stravování

vyziva_70.jpg

 

Také to děláte tak, že se na zimu necháte obalit tukem, a pak se zbavujete svého zimního „kabátu“, abyste zase odstranili ze svalů nánosy tuku a mohli se v létě ukázat na pláži? Také býváte častěji nemocní? Jestliže ano, pak za to zřejmě může vaše stravování. Nabírání a shazování tělesné hmotnosti, tzv. jo-jo efekt, váš imunitní systém oslabuje. Potvrdil to výzkum z Fred Hutchinson Cancer Research Center na University of Washington. Když máte oslabený imunitní systém, jste citlivější na chřipku a nachlazení a tyto nemoci vás mohou na čas vyřadit z tréninku. Tím se může zastavit i váš svalový růst.

Ve studii bylo sledováno 114 žen, které se snažily shazovat hmotnost v průběhu 20 let. Ženy, které se zbavily 5 kg a více nejméně pětkrát v průběhu těchto 20 let, měly o třetinu slabší imunitní systém než ženy, které shodily tuto váhu v uvedeném období jen jednou. Vědci také zjistili, že ženy, které mají stabilní hmotnost v průběhu pěti a více let za sebou, mají o 40 % silnější imunitní soustavu než ženy, které si drží hmotnost na stabilní hodnotě nejvýše dva roky.

Tím, že se udržujete v kondici a na stabilní váze po celý rok, posilujete svoji imunitu! Proto byste i v odpočinkové periodě měli jíst kvalitně, tj. dávat přednost netučným zdrojům bílkovin a komplexním sacharidům.

foto: M&F