IN MEMORIAM: Adrian Heryet

heryetadrian_1.jpgVe světě informační pohotovosti, kdy se zprávy a žhavé novinky rozlétávají do všech koutů světa bleskovou rychlostí, občas něco přehlédneme a opomeneme.

Tak tomu je s odchodem anglického kulturisty Adriana Laurence Heryeta, který skonal 5. srpna 2008 na rakovinu jater a plic; soupeři jej respektovali, přátelé milovali a kulturistická komunita obdivovala. Narodil se roku 1939 v Southamptonu. Navštěvoval West Tarring Boys School, avšak kvůli stydlivé povaze se vyhýbal všem kolektivním sportům. Od patnácti pracoval jako montér televizních antén, následně odjel do Kanady hledat zlato a po návratu domů započal ve 20 letech trénink s činkami. Trvalo jenom dva roky, než zvítězil na Mr. Britain 1961 a podle trenéra Dereka Manthorpa, u něhož cvičil, prošel neuvěřitelnou změnou: „Většina lidí by pro takovou postavu musela trénovat deset let!“

heryetadrian_2.jpgHeryet čtyřikrát startoval na domácí soutěži NABBA Mr. Universe a pokaždé odcházel s medailí. V jedenašedesátém skončil druhý v kategorii amatérů nad 175 cm (1. Ray Routledge, USA), rok nato opět druhý za Joe Abbendou, v roce 1963 třetí (1. Tom Sansone, 2. Vern Weaver, oba USA) a naposledy roku 1964, mezi 18 závodníky, byl zase druhý; titul získal Weaver.

Heryet se věnoval bodybuildingu dávno před rozšířením steroidů a později zásadně odmítal jejich zneužívání ve sportu. Živil se jako plavčík-záchranář na pláži v Brightonu, kde byl široko daleko vyhlášenou osobností. Podle některých zdrojů ještě získal titul Mr. Europe 1974 a vytvořil světový rekord ve dřepu výkonem 272,5 kg; kdy a v jaké kategorii však nevíme.

Někdy v roce 1980 se s manželkou Pamelou odstěhovali do Milton Keynes. Ke konci kariéry působil jako nápravný terapeut a k jeho klientům patřily takové celebrity jako Omar Shariff, hvězda souboru Monty Python John Cleese a herec povýšený do rytířského stavu Rex Harrison.