Iniciativa za zrušení Arnold Sports Festivalu

Obavy z nákazy koronavirem, jenž se v posledních týdnech rozšířil na všechny trvale obydlené kontinenty planety, způsobují, že se stále častěji zvažuje opodstatněnost organizace akcí, předpokládajících masivní pohyb obyvatelstva, respektive jejich příliv z ciziny. Jak jsme již informovali, z prostředí bodybuldingu, fitness a zdravého životního stylu se současná situace eskalující pandemie dotkla renomovaného festivalu FIBO, který se měl konat začátkem dubna v Kolíně nad Rýnem, nicméně byl organizátory přeložen na blíže neurčený termín v druhé polovině roku.

Nyní – i přes prohlášení jeho organizátorů o tom, že se na programu letošního 32. ročníku nic měnit nebude – je brána v potaz i legitimnost pořádání Arnold Sports Festivalu, který se má konat v dnech 5. až 8. března. Je i přes avizovaná bezpečnostní opatření akceptovatelné zvýšené riziko rozšíření nákazy, související s pohybem předpokládaných 22 tisíc sportovců a přes 200 tisíc fanoušků, kteří již doslova během několika málo hodin zaplaví americký Columbus ze zbytku světa? A lze vůbec akci těchto rozměrů, s níž úzce souvisí prosperita hostitelského města (zejména pak hoteliérství, gastronomie a cestovní ruch obecně), zrušit na poslední chvíli?

Ať tak či onak, na internetu se aktuálně podepisuje petice za zrušení Arnold Sports Festivalu, směřována do rukou guvernéra státu Ohio Mikea DeWineho, již k této chvíli dosud podepsalo 9 tisíc lidí. V textu žádosti, jejíž iniciátorkou je Melissa Zhang, se píše:

„Obávám se stovek tisíc lidí, kteří budou cestovat do Columbusu (Ohio) na Arnold Sports Festival 2020, když se koronavirus šíří po celém světe. Mnoho velkých událostí bylo ve světě kvůli koronaviru zrušeno. Akce přivede do Columbusu tisíce lidí z více než osmdesáti států. Tím se riziko rozšíření koronovaviru v Ohiu výrazně zvýší. Prosím, zvažte naší petici za zrušení Arnold Sports Festivalu 2020 z důvodu bezpečnosti všech občanů státu Ohio, zejména dětí, starších lidí, lidí s diabetem nebo s jinými již existujícími nemocemi.“

Zda mají signatáři petice naději na úspěch, lze říct jen stěží. Představitelé státu Ohio a pořadatelé Arnold Sports Festivalu se však dostávají do svízelné situace, jelikož hrozí, že ať přijmou jakékoliv rozhodnutí, nemusí se rozhodnout správně. Otázkou totiž je, zda v této situaci cosi, jako univerzální řešení, vůbec existuje…