Ivan Makarov: pokus o mrtvý tah 501 kg!

Silové rekordy jsou tu nejenom jako pomníky lidských možností a schopností, ale také jako prostředek permanentního testování a posouvání našich hranic. Jedním z takových extra přitažlivých počinů na poli síly je mrtvý tah s 500 kg, který v roce 2016 předvedl anglický strongman Eddie Hall. Silák, jenž se rok poté stal vítězem prestižní World´s Strongest Man, krátko po svém epochálním pozvedu prý poznamenal, že jej to málem zabilo. A proč by ne, umíte si vůbec představit, jaké to je, vyrvat z osidel gravitace půl tuny?!

Pochopitelně brzy nastala honba na známku 500 kg a na nejednom siláckém zápolení byla vypsaná speciální prémie pro toho, kdo Eddieho překoná. Vše marně, fenomenální pozved bodrého Angličana veškerým snahám již čtvrtým rokem odolává.

Zatím naposled se o to 1. prosince na galavečeru v Moskvě pokoušel Ivan Makarov. Ruský silák zvedal za stejných podmínek jako Hall – tedy na olympijské čince, v lifterském dresu, s opaskem a trhačkami – a před rekordním pokusem provedl mrtvý tah s 430 a 470 kg, což je de facto druhá nejvyšší zátěž, jakou kdy kdo zvládl se standardní olympijskou osou. (Monster deadlifty Björnssona přes 470 kg byly povedeny s tzv. elephant bar, nestandardně dlouhou a pružnou osou – pozn. red.) Teprve pak si Makarov nechal naložit rekordní hmotnost 501 kg, kterou však vytáhl pouze ke kolenům. Při opakovaném pokusu o 20 minut později pak již činku neodlepil z podlahy…

Inu, Eddieho pomyslná hozená rukavice pořád leží na lifterské palubovce. Cesta k ní vede přes mrtvý tah 500 kg, kdo ji zvedne příště?

Kdo je Ivan Makarov?

Ačkoli nemá na kontě start na žádné prestižní silácké soutěži typu World´s Strongest Man nebo Arnold Strongman Classic, doma v Rusku se Ivan Makarov dostal do povědomí jako varietní silák trhající řetězy, ohýbající ocelové pruty, dlaní zarážející hřebíky do desky a na zádech přenášející živou zátěž, obvykle v podobě několika lidí. Své schopnosti pak předvedl také v televizní show Rusko má talent. To vše tak 5–6 let nazpátek.

Od roku 2016 se jeho jméno objevilo také na soupisce několika lokálních klání v powerliftingu, přičemž jeho nejlepší mrtvý tah činil 405 kg při tělesné váze 138 kg.

Letos pak začal Makarov sklízet slávu na sociálních sítích. Důvodem byla série videí, na nichž v posilovně předvádí pozvedy hodně přes 400 kg – zejména pak pokus s 500 kg (skočil v úrovni kolen), respektive dotah 540 kg z 12cm vysokých podložek.

Pokud až do Hallova průkopnického počinu byl mrtvý tah 500 kg pokládán za cosi téměř neproveditelného, dnes je situace zcela jiná a pokusy o další navýšení rekordu se množí. Zda bude novým rekordmanem Makarov nebo někdo jiný, to dost možná ukáže již rok 2020. A ten je již přede dveřmi.