Jak držet na uzdě závislost na sladkém?

Používejte jiná sladidla než rafinovaný cukr, abyste si příjemně a hlavně zdravěji osladili život!

50 gramů. To je tzv. denní doporučená dávka rafinovaného bílého cukru ve stravě průměrného Američana podle FDA (Food and Drug Administration). Naštěstí i tzv. umělá sladidla a další přírodní sacharidy pomáhají zahnat posedlost po sladkém.

„Mozek reaguje na sladidla stejně jako na bílý cukr, takže se v něm spouští program odměny, což nás uspokojuje,“ tvrdí Brian St. Pierre, ředitel firmy Precision Nutrition, zaměřené na výživové poradenství, a dodává: „Zpravidla díky používání náhražek cukru lidé konzumují méně bílého cukru, tedy i kalorií, a proto snadněji hubnou.“

FDA označuje štítkem „vysoce sladivé“ většinu umělých sladidel, která se přidávají do potravin jako tzv. aditiva (éčka). Jedná se hlavně o aspartam a sukralózu. „V těchto dvou případech existuje spousta nepřímých důkazů ohledně jejich vlivu na lidské zdraví, ale vědecké studie zatím příliš mnoho negativních účinků neprokázaly,“ tvrdí St. Pierre.

Alkoholické cukry, jako je erythritol a xylitol, patří mezi nízkoenergetické cukry, které se přirozeně nacházejí v rostlinách a lze je používat jako bezpečnou náhražku za stolní cukr. Také stevie a extrakt z budhova ovoce (Siraitia grosvenorii, čínská tykvovitá rostlina, též mnišské ovoce) jsou přírodní rostlinná sladidla, většinou považovaná za zcela bezpečná. Pokud tedy hledáte způsob, jak zbavit svůj jídelníček kalorického stolního cukru, vyzkoušejte některá z dalších, níže uvedených sladidel.