Paleo nebo Lowcarb: jak omezit sacharidy

|text: STEVEN STIEFEL    |foto: BRIAN KLUTCH

Každý ze zkušených a poctivých sportovců ví, že nejlepší cestou, jak se zbavit tělesného tuku, je omezit spotřebu sacharidů ve prospěch jídel s vysokým obsahem bílkovin a nezbytných kvalitních tuků. Existuje několik nízkosacharidových programů, chcete-li diet, které pracují trochu odlišně. Všechny ale mají společné rysy, zejména potenciál redukovat tělesný tuk, zatímco šetří svalovou hmotu.

Snížení příjmu sacharidů pomáhá zabránit výkyvům tvorby inzulínu, tím povzbuzuje tělo k uvolňování uloženého tuku, který se spaluje jako palivo, tedy zdroj energie pro svaly. Zpočátku to ale tělesnému tuku trochu trvá, než se začne transformovat na využitelné palivo. To je také důvod, proč při nízkosacharidové dietě máte zpočátku pocit, že vaše energetická hladina střemhlavě padá dolů.

Vědecky se prokazuje, že nízkosacharidové diety jsou při spalování tělesného tuku úspěšnější, když je porovnáme s dietami rovnoměrně redukujícími všechny živiny. Jedním z důvodů je, že dostatečný přísun tuků a bílkovin pomáhá rozdmýchávat vaši interní svalovou „pec“, a tím urychluje váš metabolismus.

Vybrali jsme tři různé nízkosacharidové diety – paleolitickou, ketogenní a tzv. rotační sacharidovou dietu (sacharidové vlny), které mohou v zásadě pomoci dosáhnout vašich cílů při redukci tuku. Některé z těchto diet se zdají být v některých ohledech poněkud kontroverzní, ale existují odborníci, kteří si za jejich oprávněností a účinností stojí.

 Zastánci paleolitické stravy tvrdí, že naše organismy jsou geneticky lépe přizpůsobeny na trávení tradičních potravin, které jsme konzumovali miliony let.

PALEOLITICKÁ DIETA 

Filosofie 

Naši dávní předci neměli přístup k farmářským trhům, pohodlně dostupným supermarketům nebo k fast food provozovnám. Byli odkázáni jen na konzumaci rostlin a lov zvěře. Převážná část jejich jídelníčku se tedy skládala z velkého množství masa, avšak pouze tehdy, pokud bylo právě k dispozici. Dále konzumovali lesní plody, ovoce, hlízovité rostliny a často také hmyz, který moderní paleodieta zatím nedoporučuje.

Co ale jejich dieta neobsahovala, byly cereálie a nadbytek cukru a škrobů, což je známá příčina tloustnutí při nedostatku pohybu. Zastánci paleolitické stravy tvrdí, že naše organismy jsou geneticky lépe přizpůsobeny na trávení potravin, které jsme konzumovali miliony let, než dnešních potravin moderního zemědělství, které je záležitostí teprve posledních 10 000 let. Konzumace těchto tradičních potravin by tedy měla vést k lepšímu zdraví, podpoře růstu svalové hmoty a k redukci tělesného tuku. 

 

JAK SE ŘÍDIT PALEODIETOU

Co byste měli jíst

Hlavně maso a zase maso, zeleninu, ovoce, hlízy (sladké brambory a brambory), mořské plody, ořechy a semena, oleje, jako jsou kokosový a olivový.

Co byste neměli jíst

Cereálie, luštěniny, mléčné výrobky (zejména s nízkým obsahem tuku, kvůli laktóze), příliš technologicky zpracované potraviny, cukr a sůl (kromě mořské), umělá sladidla a rostlinné oleje. 

Plusy paleodiety

Paleo se stává čím dál módnějším a je přínosem pro lidi, kteří si kladou za cíl, aby byli štíhlí po celý rok a přitom neztráceli svalovou hmotu. Není potřeba nějak zvlášť upravovat celkové kilokalorie, protože většinu z nich přijmou právě v potravinách s vysokým obsahem bílkovin a tuků.

Minusy paleodiety

Nedosáhnete s ní vysokých přírůstků svalové hmoty, což není tou nejlepší volbou pro ty, kteří se ji snaží maximalizovat nebo snižovat podíl tuku na minimum.

Proč ji volit

Paleodieta napomůže redukci tuku, zatímco pomalu navyšuje podíl svalové hmoty. Není však vhodná pro ty sportovce, kteří očekávají rychlý a mohutný nárůst svalové hmoty.   

SNÍDANĚ  vajíčka, losos, ovoce DOPOLEDNÍ SVAČINA  kuřecí prsa, špenátový salát s  olivovým olejem OBĚD  jehněčí kolínko, sladké brambory,  chřest PŘED TRÉNINKEM  krůtí prsa, ovoce PO TRÉNINKU  vaječné bílky, ovoce VEČEŘE  steak, pečené brambory, zelenina PŘED SPANÍM  vařená vejce natvrdo

 

Další sacharidy omezující způsoby stravování najdete v říjnovém (10/2016) čísle M&F.

skNové číslo MUSCLE&FITNESS do SR objednávajte TU. Predplatné MUSCLE&FITNESS do SR so zľavou objednávajte TU.