Jak se Honza Kareš seznámil s Arnoldem

František Zámola o tom, jak pomohl Honzovi Karešovi splnit si sen.

Kolem vrcholových sportovců se pohybuji dlouhá léta a odjakživa mně fascinuje lidský výkon a jeho ovlivňování, hlavně v rovině zlepšení regenerace, posunu výkonnosti, prevence poškození a zranění. O Honzovi Karešovi a jeho úžasných rekordech na hrazdě jsem slyšel již dlouho předtím a vnímal jsem ho jako vynikajícího sportovce, ale poprvé jsme se setkali na delší rozhovor až na podzim 2018. Honzovi jsem dělal genetické testování ohledně výkonnosti a kromě toho, že se zjistilo, že patří mezi čistě vytrvalostní genetické typy, tak mi mezi řečí prozradil, že je jeho snem potkat Arnolda Schwarzeneggera a předvést se na jeho akci Arnold Classic tak, aby byl u toho Arnie osobně. Tehdy jsem Honzovi slíbil, že udělám pro to všechno, aby se jeho sen splnil, a pustili jsme se do příprav…

Honza Kareš prezentuje hodnotu nového Guinessova rekordu.

Když chcete pozvat Arnolda na soukromou nebo sportovní akci, aby dokonce aktivně vystoupil, a když to zrovna není v jeho zájmu, tak musíte sahat hodně hluboko do peněženky. Jeho cena se pohybuje od několik set tisíc až do jednoho milionu dolarů nebo víc. Ano, Terminátor a bývalý Guvernér Kalifornie není levný. Když ho chcete potkat, tak musíte vyrazit tam, kde se objeví a zdrží nejdéle, třeba na soutěže, které jsou pojmenované po něm – Arnold Classic. Ty jsou v současné době v USA, Evropě, Jižní Africe, Jižní Americe a v Austrálii. Poslední roky mám s účastí na těchto soutěžích bohaté zkušenosti a byl jsem téměř na všech, dokonce na evropské a americké několikrát.
Jednání ohledně možnosti vystoupení Honzy začalo zkraje letošního roka a původně směřovalo na Arnold Sport Festival USA, který se konal na přelomu února a března v Columbusu (Ohio). Z komunikace s pořadateli bylo zřejmé, že vzhledem ke krátkému termínu – do soutěže tehdy zbývaly dva měsíce – to nestihneme logisticky realizovat, a navíc potřebné plochy již byly rozebrané. Pochopili jsme, že pokud to chceme perfektně a zodpovědně připravit, tak musíme tomu dát čas a dalším vhodným termínem bude zářijový Arnold Classic Europe v Barceloně.

Honza Kareš a František Zámola

Plán byl nejen předvedení posunu osobního a Guinessova rekordu ve hybech na hrazdě nadhmatem, ale i spuštění jakési kvalifikační a motivační soutěže v této disciplíně pro diváky a zájemce. Potřebujete k tomu plán, tým, nářadí, peníze, dostat vše na místo, celé to načasovat a dotáhnout do konce, Honza musí být připraven a k tomu ještě nadelegovat Arnolda Schwarzeneggera v tu správnou chvíli k němu. Ano, už to vyžaduje kontakty, odhodlání, sebejistotu a víru v úspěch, a do poslední chvíle může nastat několik příčin, kvůli kterým se to nepovede, nebo ne na 100 %.

Honza s Arnoldem

Začali jsme výběrem sponzora celé akce, což pak částečně definovalo i složení týmu. Bylo potřeba vše dostat na výstaviště Fira do Barcelony na plochu 70 m2, smontovat konstrukci a zajistit bezpečnost, zajistit ozvučení a počtáře u rekordů, kameramana a fotografa pro dokumentaci, sponzory pro ceny pro diváky a účastníky soutěží, které probíhají denně, a zajistit pohodlí devítičlenného týmu na několik dní v Barceloně (transporty, jídlo, ubytování). Akce s náklady s šestimístným číslem!
Nakonec polovina lidí se přesouvala s vybavením po souši a druhá půlka letecky. Dějištěm Arnold Classic Europe je barcelonské výstaviště Fira. Přidělená plocha byla na strategickém místě hned u hlavního vchodu a díky nadstandardním vztahům s evropskými organizátory, především manželům Santonjovým, se vše povedlo organizačně vyřešit na jedničku.

Jan Kareš v akci

Já přiletěl bezprostředně po návratu z Las Vegas v pátek odpoledne, kdy už vše probíhalo, a čekal nás bohatý nabitý program: Arnoldova tiskovka a setkání s fanoušky, krátký raut a focení s Arnoldem, profi soutěž kulturistů, ale samozřejmě vrcholem bylo, když Arnold dorazil s doprovodem k našemu stánku a Honza po představení začal kmitat na hrazdě. Arnold si sedl k tomu na židli a uznale přikyvoval, vyčkal dokončení šesti sérií, udělalo se spousta fotek a záběrů a to, co se naplánovalo před rokem, Honzův sen, se stal skutečností. Měl vytoužené fotky a záběry s celosvětovou megahvězdou, s Arnoldem Schwarzeneggerem, a překonal svůj aktuální světový i Guinessův rekord ve shybech na hrazdě.
Samozřejmě na závěr musím prozradit, že celá tato naše akce má i svoje dlouhodobé poslání a vše byl jen začátek něčeho, o čemž určitě ještě uslyšíte. Mohu jen prozradit, že americký i africký organizátor Arnold Classic po našem počinu a jednání projevili zájem o zařazení pull up (shyby) soutěží s Honzovou účastí (jako ambasadorem) do svého programu. Chystá se model celosvětové kvalifikace, aby to probíhalo organizovaně a podle určitých pravidel. Budeme vás informovat, aby vám to neuniklo. Mimochodem kolik uděláte přítahů na hrazdě vy?
O dalších podrobnostech této akce i o Honzově tréninkové filosofii se můžete přečíst v tomto článku.

Honza Kareš shybuje v přítomnosti Arnolda

Kareš na cestě za Guinessovým rekordem