Jak to bylo kdysi: Arthur Harris

Arthur HarrisVysvětlení pro mladé čtenáře, kteří před 45 roky netrpělivě nečekali na kulturistickou přílohu časopisu Štart (jak by taky mohli!): Arthur Harris, jinak Černý Titán, byl neskutečně, neuvěřitelně a nepochopitelně svalnatý, při tom vyrýsovaný gigant z 50. a 60. let minulého století, nedoceněný a přehlížený jen proto, že měl černou kůži a vzdornou náturu – takový menší předchůdce Sergio Olivy.

Snímky jej zachycují v mladším období, ale počkejte si na další! Podle zavedeného obyčeje jej na velkých soutěžích odbývali podtitulem Most Muscular Man, hlavní cenu však nikdy nedostal. Proslul nadlidskými dávkami tréninku – 6 až 8 hodin denně a šestkrát týdně s tím, že dřel ve sklepě pod jednou kalnou žárovkou, oblečený kvůli pocení do gumového pršipláště. Tak to zkrátka a dobře bývalo, doping nahrazovala chuť trénovat a odvaha dělat to po svém – hrozba přetrénování Harrise vůbec netrápila.

Zemřel 17. května 2003 ve věku těsně před sedmdesátkou, narodil se tudíž roku 1933. Unikátní osobní vzpomínky předal magazínu Iron Game History Harrisův kamarád, chirurg a výtečný džezový klavírista Dr. Ken „Leo“ Rosa z New Yorku.

„Díky svému duševnímu časovému stroji jsem schopen rychle přejít zpátky do roku 1959, kdy jsem s Harrisem trénoval v Bronx Union YMCA. V té době byli všichni natural a v bodybuildingu jsme obdivovali symetrii, proporce a muskularitu. Nikdo netrénoval tvrději než Arthur. Ti z nás, kdo s ním cvičili (já, Marvin Eder, Leroy Colbert, Elmo Santiago a všichni ostatní chlapi z Bronxu) to mohou potvrdit. Byl jedním z nejsvalnatějších mužů vůbec, a uměl dobře pózovat.

Pokud jde o sportovní schopnosti, předtím v Salem Crescent Boxing Clubu boxoval se šampióny jako Beau Jack, Sandy Sandler, Ike Williams a Johnny Saxon, kariéru v ringu však ukončilo zranění. Několikrát soutěžil na Mr. America a pokaždé byl samozřejmě nejsvalnatějším závodníkem. Artie vážil tak 86 kg, ale dělal brutální série svislých tlaků nohama se 430 kg, stahování kladky na hrudník se 175 kg, shyby s 90 kg závažím, benčpresy se 135 kg a tlaky za hlavou s 90 kg činkou.

Zalitý potem ucucával ze své tajemné termosky a najednou, bezprostředně začal vyzpěvovat chorus Volare nebo jiný hit z roku 1958. Později mi s úšklebkem svěřil, že v té termosce měl jen chlazenou vodu. Arthur pracoval v té době jako City Sanitation Man (eufemismus pro asanačního pracovníka nebo dozorce kanalizace, jinak řečeno odvozce odpadků a čističe kanálů, rozhodně mizerná práce).“

 

Arthur Harris

 

Arthur Harris

 

Arthur Harris

 

Arthur Harris