Jak to bylo kdysi: Tommy Minichello (3)

V té době Lurie pořádal soutěže o titul Mr. Brooklyn. Byla to druhá soutěž, kterou jsem viděl. V Danově gymu trénovala řada skvělých kulturistů a zápasníků – Buddy Gilbert, Thomas Manfried a Tom Fitzismons. Sám Dan byl ovšem borec a silák. Jednou jsem jej viděl, jak dělá tlaky s hodně těžkými jednoručkami. S oblibou taky vyskočil na bradla, udělal 20 kliků, pak 19, 18, 17 a pořád dolů až do jednoho opakování. Domníval jsem se, že sílu má díky bramborovým lupínkům, párkům a Coca Cole, jež jedl a pil!

foto Bruno Sammartino

Bruno Sammartino

Koncem roku 1962 jsem otevřel svou posilovnu a roku 1963, v době rozmachu profesionálního wrestlingu v New Yorku, jsem změnil název na Mid-City Health Club. Mezi top-zápasníky Ameriky tenkrát patřil Bruno Sammartino. Byl navíc jedním z nejsilnějších mužů světa a s obřími trapézy mezi rameny a krkem na to vypadal. Na své soupeře se řítil jako 120 kg živá lokomotiva. V květnu toho roku položil Buddy Rogerse a stal se mistrem světa. Vždycky jsem dával dopomoc Brunovi při benčpresu, pak jsme trénovali spolu. Oba jsme dělali deset sérií od lehké váhy k těžké a znovu dolů na lehkou. Ve dvou posledních sériích jsme šli na maximální počet opakování. Bruno mi pomohl k osobnímu rekordu 163 kg při tělesné váze 75 kg. Jednou jsme si dali soutěž na opakování. Já zvedal 100 kg a vymačkal jsem 24 opakování. Bruno si naložil 150 kg. Všichni přítomní se shlukli kolem lavičky, po 25 opakováních začali počítat nahlas a došli jsme na třicet osm opakování! A to udělal v době, kdy cestoval a každý večer zápasil. A lidičky, samozřejmě bez anabolik. Mohu dodat, že jedl ta nejlepší jídla a neužíval suplementy, pouze občas proteinový nápoj.

BRUNO SAMMARTINO trapézy

Když do mé posilovny v roce 1963 poprvé přišel Tony Marino, odněkud jsem si jej pamatoval. Byl profesionálním zápasníkem a dostavil se s Brunem. Kvůli drsným soubojům v ringu se obalil masou svalů, viděl jsem na něm nicméně jistou symetrii – určitě býval kulturistou. Jednou jsme si prohlížel sbírku fotografií Dougha Whitea z AAU Mr. America, a hele, byl tady Tony Marino. V nástupu své kategorie vypadal fantasticky. Dough řekl, že Tony skončil druhý a k tomu získal dvě vedlejší ceny za nejlepší hrudník a záda. 

foto Tony Silipini

Tony Silipini

Tonyho jsem nepoznal, protože nyní to byl nabouchaný zápasník Tony Marino. V bodybuildingu se jmenoval Tony Silipini. Hned jak přišel příště, informoval jsem jej o fotkách ze soutěže, ale nechtěl o tom mluvit. Teprve po roce se svěřil: „Tommy, po skončení povinné části mi většina závodníků blahopřála k vítězství. Potom vyhlásili druhé místo a moje jméno. Ano, zklamalo mne to, ale šlo o výrok rozhodčích. Později jsem zjistil, že vítězův manažer koupil měsíc před soutěží od Yorku množství tréninkového nářadí, a to byl rozhodující faktor. Tak jsem s bodybuildingem praštil.“

Pozn. Silipini (nar. 1931 v Itálii, výška 175 cm, váha 92-111 kg) skutečně skončil druhý na AAU Junior Mr. America 1953 za Steve Klisaninem. Žil tehdy v Rochesteru, NY, zápasil v letech 1959 až 1987.

(pokračování)