JAN TUREK – absolutní vítěz a nový IFBB PRO!

JAN TUREK – absolutní vítěz a nový IFBB PRO!

Přišel, viděl a zvítězil. Tak jednoduché to bylo. ČR má nového IFBB PRO kulturistu a jeho jméno je Jan Turek. A upřímně? Za letošní rok je to ta nejvíce vzrušující novinka o jaké mohu psát. Tenhle chlap má totiž koule. Pojďme se na tento příběh podívat trochu blíž. Jan Turek se sice dnes stal profesionálem té nejprestižnější federace v kulturistice díky absolutnímu vítězství na NPC Worldwide European Championship, ale to je pouze ta třešnička na dortu, ke které mu náramně gratulujeme.

Jan Turek – nový IFBB PRO

Cesta na vrchol začala posledním místem

Jméno Jan Turek registrují na kulturistické scéně fanoušci asi od roku 2013, kdy se stal Honza absolutním mistrem České republiky v kulturistice juniorů. Tehdy vážil asi 88 kg a byl to hezký kluk. Málokdo však ví, že Honza závodil už rok dříve na Mistrovství Moravy a Slezska, kde vážil asi 80kg a skončil ve své kategorii poslední. Tady byl taky hezký kluk, ale po závodě asi ne moc šťastný. Tahle velká porážka ho nakopla k tomu, aby o rok později celou soutěž dominantně vyhrál. A to je vlastně story jeho kariéry. Zkusíš něco velkýho, nedáš to, ale místo toho, aby ses z toho posral, tak si z toho vezmeš motivaci, nachystáš se znovu a ukážeš jim to. Vyhraješ. A jdeš se posunout dál. Žádného takového závodníka česká kulturistika nemá. Já vám dneska nebudu cpát, že Honza nejlepším českým kulturistou. Není. A pokud zítra náhodou neporazí Osladila, Šádka a Bednáře, tak jím minimálně letos nebude. Ale to je dnes úplně nepodstatné.

Další selhání a velký comeback

Junioři byli po roce 2013 jeho. Co dál? Co jiného, než mužské kategorie. Honza se nachystal do slovenské Bratislavy na Mozolani Classic 2015, kde opět selhal a nedostal se do superfinále. Co dál? Asi už víte. Nechystal se na ten stejný závod o rok později. Mozolani Classic 2016, nebo také Diamond Cup Žilina, a soutěž brutálně rozválcoval. Kulturistika mužů nad 100 kg byla jeho a on za sebou nechal taková jména, jako Béla Kokény a Lukáš Gabriš. Dlouholetí, sakra dobří, kulturisté s velkými zkušenostmi a dobrou výkonností. Já jsem na této soutěži byl a nestačil jsem zírat. Honza udělal mezi juniory a chlapy obrovský pokrok. Málokdo to ví, ale tohle vítězství jej opravňovalo k přestupu mezi profesionály. Tu profi kartu by mu asi dali. Teď nemluvím o druhé lize, o Elite Pro. Ta totiž v té době vůbec neexistovala. Bavíme se tu o velké IFBB PRO lize.

Honza není rychlokvaška

Jan Turek se v tuto chvíli stal kulturistou, o kterého jsem se zajímal. On totiž moc dobře věděl, že na profesionály ještě zdaleka nemá. Plno jiných by v jeho situaci profi kartu bralo. A že jich bylo, je a ještě bude. Jenže Jan Turek cestou nahoru po žebříku neskáče. Jde krok za krokem a postupně výš a výš. V tuto chvíli jsem si myslel, že máme parádního amaterského závodníka, který bude Českou republiku pyšně a úspěšně reprezentovat několik dalších let. A tak tomu i nějakou dobu bylo. Bohužel pro kulturiský svět ale v září roku 2017 nastal velký rozkol federací. NPC se odtrhla spolu s IFBB PRO ligou a IFBB si vymyslela narychlo svou vlastní profesionální divizi, aby udržela dobré kulturisty u sebe.
Honza Turek udělal velice rozumné rozhodnutí a přijal nabídku stát se profesionálem Elite Pro. Prodloužil si sezónu a jel do Itálie závodit na IFBB Elite Pro Milano. Po sezóně, která byla dobrá, ale určitě ne vynikající, ukázal jak zodpovědně dokáže držet formu a vybojoval úžasné 3. místo! To byl vynikající vstup do jeho profi kariéry. Upřímně, on i jeho soupeři byli vlastně amatéři. Ale díky rozkolu federací získali možnost závodit o peníze.

Bomby šupy

Jan Turek před dnešním vítězstvím

Honza vynechal rok 2018 a soustředil se na nabírání kvalitní hmoty. To se mu povedlo a v roce 2019 potvrdil, že v Elite Pro patří mezi ty nadprůměrné závodníky. Mě osobně však jeho postava zklamala. Očekával jsem od něj víc. Honza v předsoutěžní dietě ztratil plnost svalů a ztratil nohy. Na soutěžích končil v popředí a sbíral medaile. Byla to dobrá sezóna. Určitě ne perfektní. Pro letošní sezónu však změnil trenéra. Objem jel podle sebe a v dietě využil služby anglického kulturisty a kouče, Jordana Peterse. Na jaře musel překousnout hořkou pilulku, koronavirus zapříčinil zrušení celé jarní sezóny. Honza ale nic nevzdal. Nedokázal skončit. Při velkém rozmachu korony i tak vycestoval na plánovanou dovolenou do Španělska, kterou si s rodinou užil naplno. Vrátil se ale do České republiky, ve které byly po další 3 měsíce zavřené posilovny. Jeho reakce byla rychlá jako reflex. V garáži si vybudoval posilovnu a celou dobu makal dál.
Flash forward do minulého víkendu. Honza po celoroční přípravě konečně dokončuje ladění na závody a nastupuje v pražském hotelu Hilton na své letošní první závody. Na IFBB Elite Pro Prague naprosto dominuje a připisuje si profesionální vítězství. Další stupínek na pomyslném žebříku v kariéře Honzy Turka je pokořen. Honza dává na své srdce a hned druhý den ráno sedí v letadle do španělského Alicante. Jde dál. V Elite Pro si splnil co potřeboval a teď je potřeba jít dál. Po týdnu od svého profesionálního vítězství v jiné federaci nastoupí v prestižní  NPC a porve se o IFBB PRO kartu. Na tréninku ve Španělsku dře jako kůň a po večerech zpracovává a nahrává videa z přípravy. Celou dobu udržuje fanoušky informované a ukazuje jim formu. Fandové tak mohou detailně sledovat jeho celou přípravu, která vrcholí dnes odpoledne. Honza nastupuje s hmotností přes 116 kg na prkna v supertěžké kategorii. Díky své dobré stavbě vypadá ze všech nejlépe, což ještě umocňuje jeho pekelná forma, díky které disponuje detaily, jaké nemají v jeho kategorii konkurenci. Vítězí ve své kategorii a později také v souboji o absolutní vítězství. Získává profesionální licenci, plní si svůj sen a zítra se porve s dalšími českými závodníky o parádní výsledek! Jenže nepůjde proti amatérům. Ani proti lepším amatérům. Čekají ho skuteční profesionálové a ve hře jsou 3 místa na Olympii. Mám husí kůži, když tohle píšu! Dokážu si totiž představit, co tohle pro Honzu znamená.

Kulturista pro kulturisty

“Kulturista pro kulturisty” – co tohle znamená? Začnu velkou gratulací Honzovi, protože si to zaslouží. Honzo doopravdy ti gratuluju! Ty totiž patříš mezi skutečné profíky! Dámy a pánové, Honza Turek je kulturista, ze kterého by si jeho kolegové měli brát příklad. Je neuvěřitelné, jak typickým příkladem dobrého sportovce Jan Turek je. Honza totiž potvrzuje všechny ty kýče, jako “nikdy se nevzdávej”, “tvrdá dřina poráží talent”, “je jedno kolikrát tě srazí na zem, důležité je kolikrát se dokážeš postavit zpátky.” Je pro mě čest sledovat jeho kariéru jako fanoušek. Vidět ty těžké chvíle a porážky, z kterých se dokáže oklepat a poučit, aby potom vyhrával a dosahoval na větší a větší úspěchy.
Jan Turek je v mých očích kulturistou, který věnoval fanouškům vůbec nejvíc během koronou postihnutého roku 2020. Prakticky každý týden videa z přípravy. Někdy i několikrát za týden. No bullshit přístup a opravdu soustředění se na to, co je podstatné. Nejen v životě sportovce, ale v životě jako takovém. Důkaz, že tento sport se dá dělat i bez toho, aby byl člověk opravdu sobecký.
Honza má tréningové parťáky, kterým dokáže dát kus sebe stejně tak, jako mu v přípravě dávají kus sebe i oni. Já tady ale nemluvím o bezhlavém pumpovaní svalů, kterému se věnuje skoro každý kulturista bez ohledu na to, jestli je to kondička, amatér, nebo profík. Tohle Honza nevede. Jeho tréninky jsou doopravdy brutální. Žádný český kulturista netrénuje tak tvrdě jako on! Jsou stejně, ne-li ještě víc motivační, než tréninky takových borců jako Branch Warren, Ronnie Coleman nebo James Hollingshead. Brutálně těžké váhy, perfektní technika a maximální soustředěnost. Takhle to má nejen Honza a jeho tréningový parťáci, ale také jeho svěřenci a klienti. Ti všichni dodržují jeho tréningové principy a mají vynikající výsledky.
Kromě toho, že byl Honza během korony vidět nejvíc ze všech kulturistů, tak byl taky vidět nejvíc jako trenér. Každý den trénoval lidi v posilovně a v mých očích se vyprofiloval i v tomto směru. Jeho holky dělají velké pokroky a trénují jinak, než holky jiných trenérů.
A kromě toho všeho ale Honza stíhá to nejdůležitější. Je super táta a všechen svůj volný čas věnuje rodině. Hodnoty má v hlavě srovnané. ČR má plno skvělých kulturistů. Kolik z nich je ale také dobrým vzorem pro mladé kluky? 1? 2? 3? Na to si odpovězte sami. Podle mě je jedním z nich. A také je jednou z mála opravdových osobností české kulturistické scény!

Jan Turek s rodinou