JAN TUREK: Skutečný dříč české kulturistiky

Honzo ahoj, mám na tebe asi tisíc otázek, protože se mi zdá, že ve tvém životě se děje strašně moc a to určitě o plno věcech nevím. Začnu však dotazem na to, jak se máš, jaké zažíváš období, je dobře?

Ahoj, to máš pravdu změn, je docela dost, ale rozhodně k lepšímu. Malý Jenda roste jako z vody a dělá nám jenom radost a pro mě je to doma i super odvedení pozornosti od přípravy 🙂

Někteří kulturisté letošní sezonou vynechávají, no ty do toho šlapeš snad už od zimy. Jak těžká je ta letošní příprava?

Vím že hodně lidí sezónu vzdalo kvůli korona krizi, ale já jsem měl už rozjetý plán přípravy od loňského roku a nechtěl jsem to narušit. Mám vždy vše naplánováno dlouho dopředu. Věřím že závody, které mě čekají, se nezruší a vše proběhne jak má. Nic jiného mi nezbývá. Dávám do toho 100% ve všech směrech a vše jde letos jak má.

Změnil jsi trenéra. Nebudu se tě ptát, proč už nespolupracuje s Radkem, ale zajímá mě proč sis vybral právě JPho, Jordana Peterse? Jak bys ho lidem představil?

JAN TUREK

Ano mám nového trenéra Jordana Peterse. Spolupracujeme spolu krátce, ale i tak už vím, že to je pro mě to pravé. Každá změna, kterou Jordan zatím udělal, fungovala. Velmi rychle poznal, jak mé tělo funguje a upravil mi moje zažité postupy k lepšímu. Takže mu 100% důvěřuji. S Jordanem už jsme si psali po loňském mistrovství světa Elite PRO. Ozval se mi sám. Že by mi rád pomohl na mé cestě k vítěztví. Letos jsme se nakonec domluvili na spolupráci a jsem za to moc vděčný. Jordan podle mě momentálně patří ke světové špičce trenérů kulturistů. A jeho tréninky do selhání s maximálními zátěžemi jsou přesně moje krev 🙂

Po tvém vynikajícím startu mezi profíky roce 2017 ses vrátil až loni. Líbil ses mi, ale já pro tebe měl opravdu vysoká očekávání a ta jsi nenaplnil. Neber to prosím jako hate, ale pouze můj upřímný názor. Během tvé poslední diety se mi nezdálo, že bych zachytil jediný snímek, kde máš doopravdy plné svaly. No a hlavně spodek ti podle mě hodně padl v dietě a na soutěžích jsi neměl takovou separaci ani objem stehen. Na to chci ale navázat tím, že poslední týdny vypadáš v přípravě na sezónu 2020 jako úplně jiný kulturista. Jsi neuvěřitelně plný, svaly jsou krásně plastické, poprvé u tebe registruji kulaté svaly, které rozhodně moc bělochů nemívá a větší se mi zdají úplně všechny partie. Nejvíc pak končetiny. Je to pouze můj dojem, nebo teď v létě vypadáš úplně jinak, než kdy předtím? Proč to tak je?

S loňskou sezónou máš naprostou pravdu. Přesně takový pocit z ní mám i já. Hnal jsem se zbytečně za ostrostí na pódiu a škrtil hodně jídlo a dělal hodně kardia. To byl hlavní problém a jsem si ho vědom. Proto jsem letošní přípravu obrátil naruby. Objemovou přípravu jsem dělal komplet sám a naslouchat jsem tělu jak v jídle tak v objemu. Vše mělo systém, ale trochu jiný než dřív. Soustředil jsem se hlavně na slabiny, které píšeš. Nejvíc na nohy. Tréninky byly celý objem na všechny partie opravdu brutální a opravdu můžu s klidem říct že nebyl ani jeden trénink, který bych neodjel v dané situaci na 100%. U noho se mi oplatilo střídat silové tréninky 5-10 opakování jeden týden a vytrvalostní 15-30 opakování druhý. Co se týče diety tak letos velká změna je ta, že mi Jordan po otestování reakce mého těla vyřadil všechno kardio a předělal trénink. Jídlo má taky značné úpravy. Všichni mě znají jako toho kdo téměř nezařazuje cheat meal 🙂 Teď používáme cheat meals několikrát do měsíce aby se dotáhly prázdné svaly po těžkých partiích a funguje to skvěle. Forma jde pořád dopředu a svaly jsou plné.

JAN TUREK

Tvrdím že v České republice není kulturisty, co maká víc jak ty. Doopravdy se mi líbí tvůj tréningový styl. Jak důležité je pro tebe vědět, že tě nemůže porazit nikdo kvůli tomu, že dřel více jak ty? A jak důležité je pro tebe mít tréningové parťáky, bez kterých bys takto nastavený trénink nemohl odcvičit?

Jdu do každého tréninku i z něj s tím, že prostě nejde aby ho někdo odjel víc tvrdě než já. Prostě to není možné 🙂
U takových tréninků je sparing opravdu potřeba. Momentálně jsme sehraní s Renkem Blahovským, kterého chystám.

Honzo, “Dávám do toho 100% ve všech směrech a vše jde letos jak má,” ale neznamená že tomu obětuješ úplně všechno za každou cenu, že? Věnuješ se rodině, kterou musíš držet finančně zabezpečenou a své zdraví si též monitoruješ, je to tak?

Samozřejmě že to myslím ze sportovního hlediska. Že do toho dávám maximální úsilí, regeneraci a disciplínu jak je to jen v mých podmínkách možné. Rodina je samozřejmě vždy na prvním místě. Samozřejmě v ostré předsoutěžní dietě není tolik energie abychom zvládali nějaké velké výlety, ale myslím že to zvládáme dobře. Monika chodí 3x až 4x týdně na svůj trénink a já vždy trávím čas s Honzíkem většinou venku na pískovišti nebo si hrajeme doma 🙂 Občas spolu i odpoledne usneme 😀
Po finanční stránce to zvládáme také dobře. Samozřejmě nebýt mých sponzorů Drůbežárny Klatovy a firmy Bodyflex nutrition bylo by hodně těžké zvládnout to na takové úrovni jako jsem dnes. Takže jsem jim velmi vděčný.

Co se týče zdraví tak myslím, že jsem jedem z mála, který to hodně řeší. Vždy jsem se snažil být v rámci možností v tomto ohledu opatrný. Chodím pravidelně na krevní testy a dokonce i takto v závěru mám v plánu zajít na další. Abych měl data ohledně toho jak se tělo chová v tom maximálním zatížení. Co se týče detoxikační suplementace tak tu mám taky dost precizní. Ostatně můžete vidět v mých posledních YouTube videích. Po sezóně jsem navíc domluvený na klinice Topatlet.cz na kompletní zátěžové testy EKG. K tomuto přístupu se snažím vést i své svěřence a daří se mi to. Je to sport, který milujeme a chceme ho dělat dlouho a odejít z něj ve správný čas pokud možno bez větších následku 🙂

V budoucnu, možná v zimní pauze, bych s tebou rád udělal rozhovor na téma trénink holek. Dnes by mě ale zajímalo, jak důležité je pro tebe pracovat (trénovat lidi) i během tvé přípravy, kde jiní kulturisti pláčou hlady a únavou, ale ty zvládáš odmakat tréninky s holkama, které díky tobě trénuji víc tvrdě, než holky od jiných koučů. Je možné že ti tohle ještě dodává energii navíc?

Samozřejmě je to moje práce a musím živit rodinu. Takže si nemůžu dovolit měsíc před závody jen ležet a trénovat. Ale práce s klienty mě baví a naplňuje a dodává mi určitým způsobem energii. Hlavně s lidmi s teamu se snažím být v kontaktu dokud můžu, protože většina z nich má také před závody a nechci je zanedbávat. A taky jak říkáš dokážou tak odjet daleko tvrdší tréninky a já mám jistotu že je v tom z mé strany maximum co pro ně můžu udělat. Takže provádíme pravidelné kontroly, tréninky a konzultace. Většinou až v superkompenzaci si nechávám prostor už jen pro sebe.

Poslední otázka. Jak musí dopadnout tato sezóna abys byl spokojen po sportovní stránce?

Jak jinak než vítězně 🙂 Ale mě hrozně baví celý ten proces. Proto to dělám. Není to jen o tom stát na pódiu. Je to ta dřina, překonávání sebe sama, zdokonalování se a motivování dalších lidí co milují sport k lepším výsledkům.

JAN TUREK