Klasický portrét: Jaroslav Satina

satina2.jpgCituji z Ročenky kulturizmu 1971: „Na mistrovství ČSSR 1971 ve Stříbře byly v kategorii nad 173 cm dvě markantní postavy – Ladislav Kléri a Jaroslav Satina. Dva mistři této výškové kategorie z Čech a ze Slovenska. Překvapením byl hlavně Satina – tím, že se na výbornou úroveň vypracoval tak nečekaně.“ „Satan“ měl štíhlou, elegantní postavu se širokými rameny, plochým hrudníkem, vysoko upnutými kvadricepsy a vynikajícím břišním svalstvem. Dvojnásobný přeborník České republiky nejprve startoval za Colbert Club a pak Start Poruba-Ostrava. Narodil se 27. října 1944 ve Vidlovicích, povoláním byl pracovník, zodpovědný za odsávání metanu v dolech OKD. V mládí dělal lehkou atletiku – běhal sprinty za TJ Brunšperk, pak hrál fotbal a do činkárny přišel v roce 1967.

Úvodem zmíněné nečekané překvapení nadešlo po čtyřech letech tréninku, Satina v domácím prostředí v Ostravě nejprve na první pokus vyhrál přebor ČSR 1971 a na celostátním fóru skončil druhý. Roku 1972 svůj triumf zopakoval („Přestože se celkově nezlepšil, zlepšila se podstatně jeho volná sestava a zaslouženě zvítězil i v absolutoriu,“ uvádí Luděk Nosek), nechal za sebou Josefa Veselého i Jiřího Horkého a o bod překonal Divílka. V utkání Čechy versus Slovensko se na jevišti mistrovství ČSSR v Bratislavě musel podruhé sklonit před Klérim. Od té doby buď šel s formou dolů, 2) stagnoval, 3) potkával lepší soupeře nebo 4) nedokázal dohnat roční přestávku. Český národní přebor 1974 vyhrál Milan Popelka před Aloisem Pekem, Satina byl třetí; na mistrovství ČSSR až pátý se ztrátou 6 bodů za vítězem.

V říjnu 1974 přijel Satina na Velkou cenu Orlických hor do České Třebové a vyhrál kategorii nad 175 cm; to bylo poprvé a naposledy, co jsem jej viděl. V předposlední sezóně 1975, už v kategorii do 179 cm (měřil 178 cm, vážil 89-92 kg, biceps 44 cm, hrudník 132 cm a pas 87 cm), skončil na přeboru ČSR s relativně slabým benčpresem 145 kg třetí (1. Pavel Nesnídal, 2. Jan Černý), z Púchovské haly si odvezl šesté místo; v jeho kategorii dominovali bratři Uríčkové, mladší z Trnavy a starší z Bratislavy. Když pak Satina v roce 1976 odešel z národního přeboru šestý, se soutěžením skončil.

Cena Orlických hor 1974: zleva Stach, Papírník, Satina.

Cena Orlických hor 1974: zleva Stach, Papírník, Satina.