Jay Cutler: trénink hrudníku v garáži

Stávající situace koronavirové pandemie ovlivňuje každého, vítěze Olympie nevyjímaje. Plošné uzavření veřejných fitek přivedlo k tréninku ve své garáži i někdejšího čtyřnásobného držitele Sandowovy stylizované sošky Jay Cutlera. V prvním dílu své zamýšlené „garážové“ série přibližuje 46letý někdejší nejlepší bodybuilder planety trénink hrudníku, přičemž využívá základní náčiní (lavičku, jednoručky, bradla a gumové expandéry) s tím, že do budoucna vybavení své domácí posilovny pravděpodobně rozšíří.

Jay Cutler v životní formě na Mr. Olympia 2009

Kdo je Jay Cutler?
Rodák z amerického Sterlingu (Massachusetts), nyní stálý rezident Las Vegas (Nevada), Jason Isaac Cutler (nar. 3. 8. 1973) byl fenomén – typ genetického mutanta, jaký se objeví jednou za generaci. Po započetí tréninku dokázal jako 18letý během čtyř měsíců přibrat 25 kg.
Krátce po dovršení 22 let se vybral napříč kontinentem do Jižní Kalifornie za svým kulturistickým snem. V roce 1996, rok po svém příchodu do Kalifornie, zvítězil v těžké váhové kategorii na NPC Nationals, což byl jeho první – a jelikož hned úspěšný – i poslední pokus o zisk profesionální licence.
Nový držitel profi karty absolvuje svůj debut v IFBB Professional League na Night of Champions 1998. Je hladký a měkký a obsadí 12. místo. Podobně při své první Olympii (1999) v následujícím roce skončí předposlední. (Na obou zmiňovaných soutěžích zvítězil Ronnie Coleman, který tak v jistém smyslu předznamenal Cutlerovu další kariéru, jež se bude nadlouho nést ve znamení jejich vzájemných soubojů.)

Předzvěst věcí příštích
Ovšem na soutěži, jež se konala mezi oběma výše zmiňovanými, Jay prokázal, že není jen rychlokvašenou senzací: jeho 4. místo na Arnold Classic 1999 naznačilo, jak vysoko až může sahat, přijde-li náležitě připraven… (Na Arnold Classic pak dokázal zvítězit třikrát v řadě – v letech 2002 až 2004.)
To se také potvrdilo na Mr. Olympia v roce 2001. Cutler nejenže reálně ohrožoval obhájce prvenství Ronnie Colemana, ale dokonce po prejudgingu měl na něj zdánlivě nepřekonatelný náskok 6 bodů! O pouhé dvě kila lehčí, ale o 5 cm nižší vyzyvatel měl dostatek svalové hmoty, aby s obhajujícím šampionem držel krok v každé póze. Ve finále pak tehdy 37letý Coleman zažil zázračné vzkříšení a kontroverzním verdiktem rozhodčích nakonec získal již svůj čtvrtý titul Mr. Olympia v řadě…

King
Cutler si na svého prvního Sandowa musel počkat ještě pět let, vybojoval  jej v přímém souboji s Colemanem v roce 2006. Orleans Arena propukla v jásot a hromové ovace ve stoji na oslavu nového krále, ale rovněž v ohromujícím poznání, že vládnoucí king může padnout. Cosi takového se totiž na pódiu Olympie do té doby nestalo 22 let…
V roce 2007 Cutler titul poněkud kontroverzně obhájil, přičemž nejvážnějším soupeřem mu byl tenkrát v životní formě závodící Victor Martinez. (Coleman, poznamenaný zraněními, obsadil při své derniéře z milosti rozhodčích 4. místo.)
V dalším roce Jay postoupil koronu Dexteru Jacksonovi, aby si ji v roce 2009 – v životní fazóně, náležící k tomu nejlepším, co jsme v soutěžním bodybuildingu kdy mohli vidět – vzal spět.
V roce 2010 vyhrál Jay svého čtvrtého Sandowa, když odolal náporu těžce dorážejícího Phil Heatha. Pak na Olympii v příštím roce Heathovi podlehl a po dvouleté přestávce – v roce 2013 jako 40letý – se vrátil na pódium Orleans Areny naposled a obsadil finálové 6. místo. To byl také konec jeho veleúspěšné závodnické kariéry.
Pro zajímavost uvádíme Cutlerovy tělesné míry v době jeho soutěžního vrcholu: výška 178 cm, váha (mimosezónní) 132 kg / (soutěžní) 118 kg, nadloktí 56 cm, hrudník 150 cm, stehno 76 cm, pas 86 cm, lýtko 51 cm.