Jemeljaněnko versus Kokljajev

Ruský MMA zápasník Alexander Jemeljaněnko podepsal kontrakt na zápas s jeho krajanem, bývalým elitním vzpěračem a strongmanem světové extratřídy Michailem Koljajevem. K podepsání kontraktu mělo dojít ještě v září a dnes je již známé i datum a dějiště zápasu. Jemeljaněnko a Kokljajev se utkají 29. listopadu 2019 v moskevské VTB Aréně. Duel podle pravidel boxu je vypsán na čtyři trojminutová kola.
Zápasu předcházely vzájemné neshody obou borců. Kamenem sváru měl údajně být dnes již archetypální pohled některých představitelů bojových sportů na svalovce, kteří se podle nich chodí do posilovny jen obdivovat v zrcadle. Lze se jen domnívat, že obdobného konstatování se od Jemeljaněnka dostalo i Kokljajevovi. V reakci na to si oba borci začali vyměňovat znevažující statusy na sociálních sítích s narážkami na omezené intelektuální možnosti toho druhého. Vyhrocený hype posléze zaujal také promotéry z prostředí bojových sportů a médií, kteří neváhali – a zápas je na světě!

Alexander Jemeljaněnko

My jen připomeneme, že Alexander Jemeljaněnko (38/194 cm/116 kg) je mladším bratrem legendárního Fjodora Jemeljaněnka, jenž svého časů táhl vítěznou šňůru ve smíšených bojových uměních přes deset let. Ovšem ani mladší z obou bratrů nezahálel. Přeborník v sambu, judu a boxu má bilanci v profesionálním MMA ringu 28 výher (z toho 20 knokautů) a 7 proher; od roku 2014 neokusil chuť porážky a našincům vstoupil do povědomí například i svým loňským vítězným zápasem s českým ultimátníkem Viktorem Peštou, jenž měl svého času angažmá také v UFC.

Michail Kokljajev

Rovněž Michail Koljajev (40) patří ve své sféře do absolutní špičky. Jako vzpěrač supertíhy nad 105 kg trhal 210 kg a nadhazoval 250 kg. V létech 2008 až 2012 nashromáždil sedm prvních míst ze závodů prestižní Strongman Champions League, má na kontě také tři bronzy z věhlasné Arnold Strongman Classic (Columbus) a jedno třetí místo z World´s Strongest Man. Vzhledem ke svým vzpěračským kořenům vynikal Kokljajev zejména v disciplínách vyžadujících vzpírání břemen nad hlavu, ve zdvihu klády nad hlavu byl výkonem 210 kg jeden čas světovou dvojkou (za fenomenálním Savickasem). Kokljajev zkoušel také raw powerlifting, kde měl slušný dřep (jenom s návleky 360 kg) a skvělý mrtvý tah (422,5 kg), avšak poněkud slabší benčpres (230 kg), který takřka netrénoval a používal při něm úzký úchop (v šíři ramen jako u nadhozu) bez jakéhokoliv bederního mostu. Borec, jenž v časech své největší silácké slávy, při výšce 192 cm, vážil cca 160 kg, v přípravě na boxerský zápas zhubl a prý zapracoval na aerobní kondici. Tu v konfrontaci s brutálním Jemeljaněnkem bude rozhodně potřebovat, on si však prý věří.
Inu, uvidíme…

Oba borce si připomínáme také skrze videa, přibližující některé vrcholné momenty jejich sportovního života.

 

 

 

¨