Jiří Čermák: V čom vidí buducnosť nášho stravovania?

Jiřím Čermák je držiteľom titulov ako IFBB World Champion Elite Pro 2021 Španielsko, Arnold Sport Festival Europe 2021 Španielsko, IFBB World Champion 2018 Španielsko či Diamond cup Rumunsko. Jiří trénuje napríklad pod dozorom slovenskej kulturistickej legendy Pavla Jablonického a je známy okrem iného aj tým, že si pestuje svoje vlastné plodiny. Čo nám prezradil zo svojho života a názorov na aktuálne témy?

Nedávno sa ti podarilo získať prvenstvo vo svojej kategórii na Arnold Classic 2021, dodatočne gratulujeme. Aké sú tvoje ambície na najbližšie obdobie?

Děkuji velice. Ambice je minimálně obhájit příští rok vítězství na Arnold Classic. Ale zatím nechávám příští rok otevřený, protože ještě není vypsán kalendář a taky nevím jestli do soutěží opět nezasahne koronavirus. Nejdůležitější ale je, že mám rodinu a s přítelkyní jsme na vše sami, tak kdyby to bylo fakt nezbytné, tak vždycky dostane přednost rodina i kdyby to bylo den před odletem na soutěž.

Sám Arnold sa tento rok pomerne striktne vyjadroval na adresu ľudí, ktorí sa nechcú očkovať (“Screw your freedom!”). Ako vnímaš túto tému ty?

Je to určitě legenda, ale s těmito jeho výroky absolutně nesouhlasím. Svoboda je pro mne nejdůležitější lidské právo. Ti, co chtějí, ať se očkují, ale nenutí do toho ostatní. Slova o bezohlednosti k jiným jsou jen manipulace svědomí těch, co to odmítají, když ti co očkovaní jsou přeci „chráněni“.

V mladosti si sa venoval atletike. Využívaš jej prvky i v súčasnosti? Prípadne vraciaš sa k nej v nejakej forme i dnes?

Využívám jen uvolňovací strečink na zlepšení hybnosti svalů. Ten dělám vždycky večer, když jde tělo do klidové fáze, aby to bylo účinné.

jiri cermak, ifbb pro, uroda, vypestovana, domace, ovocie, zelenina, pestuje, bodybuilding

Aktuálne svetom bodybuildingu otriasajú časté úmrtia známych závodníkov. V čom by podľa tvojho názoru mali spočívať zmeny, aby sa toľkým tragédiám predišlo?

Podle mě s tím nejde dělat nic. Principem sportu je dosáhnout maxima, nikdo se nechce zabít, ale riziko podstupuje každý, takže ani v rallye, sjezdovém lyžování atd atd, nemůžete nikomu říct, ať jede pomalu a opatrně. Pak už to nebude sport a hlavně to nebude nikoho bavit.

Máš vlastný rodinný statok. Tiahlo ťa to k takémuto tradičnejšiemu prístupu k životu odjakživa?

Odjakživa jsem chtěl žít a dělat něco smysluplného a to, co na našem statku tvoříme, jsou naše myšlenky uvedené do reality. Je to skloubení duševních stránek života s praktickými jako jsou vlastní potraviny, soběstačnost a pod. To je však na dlouhé povídání.

jiri cermak, ifbb pro, uroda, vypestovana, domace, ovocie, zelenina, pestuje, bodybuilding

„Co lepšího na imunitu atd než naše vlastní plody🍐🍎🍏🥒.“ – Aj takto vyzerá pestovateľská láska Jiřího Čermáka

Vidíš budúcnosť stravovania práve v pestovaní si vlastných plodín?

Pro ty, co prozřou určitě. Druhá věc je, že spoustu lidí k tomu dotlačí nesmyslné zdražování nebo nedostupnost základních potravin.

Riešiš takto udržateľnejšie napríklad aj konzumáciu mäsa? Farmárske produkty a podobne?

Maso sháním z lokálních zdrojů. Sami nechováme zvířata z důvodu nedostatku času. Chováme jen včely a slepice.

Tvoja príprava prebieha pod dozorom legendárneho Pavla Jablonického, aký máte vzťah?

S Džablem se známe od roku 2004, kdy byl náš státní trenér. Hodně lidí za ním chodilo, protože je to legenda, úspěšný sportovec. Ano, pro mě je taky legenda, ale mám ho rád především proto, jaký je člověk. Je to prostě frajer, co říká vše na rovinu a srdcař.

jiri cermak, ifbb pro, uroda, vypestovana, domace, ovocie, zelenina, pestuje, bodybuilding

Takúto formu Jiří predviedol na tohtoročnom 🥇 Arnold Sport Festival 2021

Kde a kedy ťa budeme môcť vidieť na pódiu najbližšie?

Nejpozději na Arnold Classic 2022. Není mi dvacet, takže nemůžu dělat dlouhé pauzy 🙂

Z tvojich sociálnych sietí vidieť, že ti nechýba poriadna motivácia. Čo ťa najviac motivuje?

Motivují mne úspěchy, které mě ženou dál a touha dosáhnout maxima, kterého jsem schopen. Nikdy nevíme, kde ten limit je, tak je nutno dělat vše na 100%.

Ďakujeme ti za tvoj čas, na záver môžeš pokojne našim čitateľom odkázať čokoľvek, čo máš na srdci. 🙂

Děkuji všem, co mi přejí a fandí a za podporu přítelkyni Jarce a naší dcerce Jasmínce.

Pripravil: Stano Fatul

 

Nečakaj na Vianoce! Využi zľavy až 61% a zariaď si vlastné nezničiteľné fitko.

fit plus, fitko, domace, profesionalne, stroje, kardio, posilnovacie