JIŘÍ KOČVARA: Nejlepší český naturál před IFBB World Cup

Jiří Kočvara

Od roku 2017, kdy na MS v klasické kulturistice obsadil druhé místo za legendárním Korejcem Jehyungem Ryu, je Jiří Kočvara mým velkým oblíbencem. Na tomto MS porazil Lukáše Topinku, čímž se stal pro mě nejlepším českým naturálem v mezinárodní IFBB. Od tohoto úspěchu jsem měl možnost Jirku několikrát vyzpovídat. Jirka se neustále vyvíjí jako kulturista, ale také jako člověk. Jak vypadá před World Cupem, jak se cítí a jaké velké překážky musel překonat po příletu do Španělska? Na to vám odpoví v rozhovoru níže. Jiří Kočvara, dámy a pánové.

Jiří Kočvara

Rozhovor den před World Cupem

Jirko, díky za tvůj čas bezprostředně před World Cupem. Jak tuto pro mnohé neznámou, avšak velmi významnou soutěž vnímáš?

Pro mě je tato mezinárodní soutěž velkou neznámou, vůbec nevím, co od toho očekávat. A zároveň je to pro mě velká výzva, protože jde o soutěž, která je jen týden do mých hlavních závodů a to MS v Emirátech. Výzva pro to, že musím víc cestovat, než jsem v této fázi zvyklý, zároveň ladit/držet formu a „nepodělat“ to nějakým drastickým odvodňováním atd. a i přes to se zde pokusit předvést co nejlepší možný výkon s co nejlepším výsledkem.

Máš za sebou to nejtěžší. Cesta do místa konání nebyla nejlehčí, do toho jsi pak musel navážit, což se povedlo. Jakých bylo posledních 36 hodin?

Posledních 36 hodin bylo asi těch nejtěžších 36 hodin mé dosavadní závodní kariéry 😀 Jelikož mi nedorazil kufr s veškerým vybavením, barvami, rozcvičovacími pomůckami, jídlem, suplementací atd. tak jsem psychicky dost bojoval, nepřál bych to nikomu, obzvlášť pokud je někdo takový pedant na dodržování stanoveného plánu, jako jsem já. A já jsem na tohle vyloženě fanatik v přípravě. Jak se říká: Všechno špatné, je pro pro něco dobré. Alespoň mám nové zkušenosti s improvizací v takové situaci.
A naštěstí mám kolem sebe samé úžasné lidi, je to moje rodina, můj tým, vše se zvládlo a zvládáme to hlavně díky nim na jedničku. Kufr se ke mě dostal odpoledne před závodem…

Letos jdeš, myslím, na hned 4 závody. Proč jsi vybral právě tyto závody a o jaké soutěže se jedná?

Ano, informoval jsem, že hodlám závodit tuto sezónu na 4 velkých mezinárodních závodech. Tento týden jsem se, ale rozhodl na poslední z nich už nenastoupit. Takže letos GP Pepa Opava, IFBB World Cup, MS mužů v Emirátech a tím letošní sezónu uzavřu. V plánu byl ještě Diamond Cup Prague, ale ten je až 14 dní po MS a já mám své pracovní i jiné povinnosti, které jsou po MS už přednější. Samozřejmě zde hraje roli i vyšší finanční náročnost, kdy raději ty peníze využiji jinak, než na závody, kde nevím jak tělo zareaguje po vrcholu sezóny, kterým je MS. Raději už tělu dopřeji odpočinek. Méně je někdy více!

Přiblížil ses letos svému naturálnímu maximu, nebo jsi udělal od loňska takový posun, že i pro další sezóny vnímáš, že půjde zlepšovat se bez dopingu?

Na otázku zda jsem dosáhl svého naturálního maxima můžu téměř s jistotou říci, že určitě ne. Jak zaznělo v předešlé otázce: musel jsem teď stahovat váhu.. A nebylo to vůbec jednoduché i přes to, že forma graduje opět velice dobře. Z toho mi vyplývá, že jsem se za poslední rok poměrně dost zvětšil a mám v plánu na tom pracovat i nadále, bez dopingu samozřejmě. Pokud se to bude dařit a já vím a cítím, že ještě sakra velký posun v následujících letech udělám, budu muset přehodnotit, která kategorie pro mne bude nejvhodnější (např. classic physique se mi moc líbí a mám tam zajímavou váhovou rezervu pro zlepšení).

Aktuální forma Jirky