Julius Maddox: blamáž pořadatelů při pokusu o rekordní raw benčpres 363 kg

Američan Julius Maddox (32) se v sobotu 20. června pokoušel zlepšit svůj vlastní absolutní světový rekord v raw benčpresu (350 kg), když se rozhodl atakovat nové historické maximum v podobě kulaté mety 800 liber, čili 363 kg. Pokus, jenž dosud neměl v powerliftingu obdoby, byl zlatým hřebem akce Beasts of the Bench, jež se s posvěcením United States Powerlifting Association (USPA) a v režii World´s Ultimate Strongman, konala v East Race Muscle Gymu ve městě South Bend v americké Indianě.

V úvodním pokusu 191 cm vysoký a kolem 200 kg vážící Maddox lehce vytlačil 327,5 kg a poté si již nechal naložit oněch zmiňovaných 800 liber neboli 363 kg. Už při odebírání činky ze stojanu však bylo patrné, že je něco špatně. Činka se v Maddoxových natažených pažích nebezpečně naklonila na pravou stranu, načež ji podávači ihned vrátili zpátky do stojanu. Důvod? Neuvěříte, ale nakládači se pomýlili a na pravou stranu přidali jeden 25kilový kotouč navíc! Neodpustitelné selhání technického týmu, jež přímo ohrozilo Maddoxe! Umíte si vůbec představit, jaké to je, držet při těchto váhách nerovnoměrně naloženou činku a ještě s rozdílem 25 kg?!

Nastalé faux pas má pak dohru i v propagaci powerliftingu na americké národní úrovni. Akce byla totiž (kromě portálu CoreSport a YouTube kanálu Rogue Fitness) přenášena také velkou americkou televizí ESPN. A o takové hrubé pochybení v přímém přenosu při pokusu o absolutní světový rekord v benčpresu, jenž se těšil obrovské pozornosti diváků, nikdo, komu leží popularita powerliftingu na srdci, zajisté nestál…

Maddox pak 363 kg zkoušel ještě jednou, ale neuspěl. Ovšem po fyzickém i psychickém otřesu, který utrpěl nedlouho předtím, kdys se mu do rukou dostala nerovnoměrně naložená činka, se tomu ani nelze divit. Navíc se během oné nešťastné situace prý zranil, čímž si o onoho dne vypil svůj kalich hořkosti do dna.

Jedno je však jisté, takové situace by na závodech prostě neměly nastat, a už vůbec ne při limitních pokusech na hranici lidských možností, kdy je v ohrožení přímo zdraví a život závodníka…