Julius Maddox: raw benčpres 3 x 318 kg!

Koncem srpna obletěla svět powerliftingu senzační správa o tom, že přes čtyři roky starý absolutní světový rekord v raw bečnčpresu Rusa Kirilla Saryčeva s hodnotou 335 kg již víc neplatí. Strůjcem nového historického maxima v tlaku na lavičce bez podpůrného dresu měl být černý Američan Julius Maddox, který epochální Saryčevův zdvih překonal o půl kilogramu. Ale opravdu to byl tenkrát platný pokus? Maddox sice činku jakž-takž dotlačil, ovšem takřka okamžitě se mu zhroutila levá paže a činka začala padat volným pádem. Ačkoli se v diskusi pod videem jeho pokusu spílalo zejména nakládačům po Maddoxově pravici, kteří prý pochybili nepozorností, je patrné, že rekordman neměl v horní poloze činku pod kontrolou a levačka mu zkrátka ujela bez ohledu na tolik pranýřovaný technický tým…
Pokus byl sice posléze uznán jako rekord, nicméně pravověrní fandové powerliftingu musejí při jeho zhlédnutí – a zejména ve srovnání se Saryčevovým ukázkovým benčpresem – cítit jisté rozpaky. Ostatně je to dobře patrné i z tohoto záznamu.

Rozpaky je ale zaručeně přejdou při pohledu na následující záznam. Cca 200 kg vážící Maddox na něm jen před několika dny provedl tři opakování s činkou vážící 700 liber, čili 318 kg. Pokud je nám známo, je to nejtěžší raw „opakovací“ série, jakou jsme kdy na videu dosud mohli vidět. A na rozdíl od onoho kvazi rekordu, nyní si Julius počínal naprosto suverénně.