Kaas, Židová, Majoroš a Vašík by světový rekord neuznali

Kontroverzní uznaný absolutní rekord v RAW bench pressu

Víkendový nový absolutní světový rekord v bench pressu 335,5kg v podání Juliuse Maddoxe neunikl ani naší pozornosti. Pokus naleznete ZDE. Názory na jeho uznání se liší. Jak se o tomto výkonu vyjadřují lidé na slovo povolaní? Koho jsme se zeptali?
Velká osobnost českého silového trojboje Tomáš Kaas. Málokdo toho dělá pro silový trojboj tolik, co Tomáš.
Štěpánka Židová, velký talent českého silového trojboje v IPF. Rekordmanka, která se letos pokusí získat další národní rekordy v kategorii o váhu níž.
Radomil Vašík, skvělý silový trojbojař, avšak ještě lepší trenér a coach.
Norbert Majoroš, slovenský silový trojbojař, který trénuje neobvyklým způsobem a může se pochlubit neuvěřitelnými silovo-vytrvalostními výkony.

Tomáš Kaas

„Dobrý den. Pokus jsem samozřejmě viděl a ne jednou. Sám jsem si ho poustěl několikrát a i když je Julius bezpochyby neskutečný silák a adept na WR, já bych mu pokus jako rozhodčí neuznal. Nechci se sice pouštět do konspiračních teorií, ale podle mého názoru chtěli Američané jen novou senzaci a přetažení all time wr do Ameriky.
Všude, nejenom na zahraničních forech, na insta, fcb atd se řesí práce spoterů. Že u Juliusovo pravé ruky zaspali a činku shodili v záchvatu radosti. To ale nikdo nevidí, že nemá locknutou levou ruku a činka začne nejprve padat na levou stranu? Navíc očividně před povelem rozhodčí rack, tedy odložit? Rozhodčí řve povel rack až při tom, jak se narovnává na židli, ale v ten moment už je činka na levé straně v pohybu dolů a zároveň Juliusovi utíka noha. Za mě je pokus prostě uznaný jen za váhu a pro novou senzaci, nemohu si pomoci.
Každopadně můj názor je asi k ničemu, když sám Kirill Sarychev k Juliusovu pokusu napsal: „Jsi zvíře brácho. Gratuluji. Uvidíme se na podiu!“ K dalšímu komentu, že tento pokus neměl být uznán Kirill napsal: „Byl to čistý pokus.“ Takže? Za mě je tato jeho zpráva a komentář jen odporným alibismem. 😁“

Radomil Vašík

„Ahoj Honzo, co se týká startu, stopky a tlaku, vše bylo v pořádku.
Otázkou však je, kdy byl vydán povel k odložení, na tom záleží vše. Pokud mu osa spadla až po vydání povelu k odložení, pokus by měl být regulérní. Avšak, pokud mu ještě nebyl vydán povel k odložení, pokus by neměl být uznán.
Těžko říci, na tom videu to není slyšet, nicméně, on propl ruce a hned potom, co propl, mu to spadlo, to znamená, že pravděpodobnost, že by odkládal až po vydání povelu je malá. Takže za mě to bylo 50 na 50, mohli to uznat a nemuseli.
Každopádně, při porovnání se Sarychevem bych ten pokus neuznal, jelikož to nebylo přesvědčivé. Ten rozdíl v provedení je markantní a vidíš tam, že Sarychev čeká na odložení zhruba 2 vteřiny. Maddox šel v podstatě nahoru a hned dolů. Proto bych mu to nedal.

Štěpánka Židová

„Je to jasné. Pokus jsem viděla několikrát. Nikdy neměl současně locknuté lokty, nedotlačil ruce. Takový pokus by platit nikdy neměl.“

Norbert Majoroš

„Áno videl som to. A podľa mňa to nemalo platiť… teda uznať ako svetový rekord.
Keď vytlačil tu váhu, nemal úplne prepnutú ruku a následne mu začala padať cinka bez povelu RACK. Teda, že cinka sa môže odložiť do stojanu.
Silu má a je určite adept pokoriť možno svetový rekord, každopádne to nemuseli uznať.
Pre mňa je stále kráľ bench pressu Kirill. Ten jeho rekord je technicky dokonalý, nie je tam  čo vytknúť. Samotný Kirill napísal k tomu toľko, že clean press, keď sa mal vyjadriť uznateľnosti pokusu.“