Kámen, svaly a pivo (4)

steyrer-face.jpgOd roku 1890 měl Steyrer propachtovaný stánek číslo 8. a další boudu se švagrem Wilhelmem Schöfferem, kde prodávali silné pivo, silné polévky a silné maso. Jako mistr reklamy Steyrer platil navíc i hudebníky s papírovými klobouky ve tvaru činek na hlavě. Na přední straně byl nápis „Hans Steyrer“ a vzadu „250 pfund.“ Sám Steyrer během přestávek ukazoval před stánkem silácké triky a vyzýval návštěvníky k zopakování.

V novinách Internationalen Illustrieren Athletenzeitung z roku 1893 měl inzerát s otázkou (přepisuji v hornobavorském nářečí a zůstávám bez šance na rozumný překlad) Wo geht man beim Münchner Oktoberfest auf der Festwiese hin? Das folgende Gedicht lesen: Natürlich, sagt jeder und lacht zum Steyrer Hans, Wirtsbude 8. Da gibt’s die größt‘ Gaudi und Hetz. Und a Kraftbier, dös mag wohl a Jed’s. V roce 1894 přičinlivý Steyrer vyčepoval na stánku téměř 400 hektolitrů piva a stal se Wiesenbierkönig neboli Pivní král festivalu.

Coby pravověrný bavorský řezník Steyrer miloval jídlo i pití, pečeným vepřovým počínaje přes klobásy se zelím a sekanou pokračujíc až po svíčkovou a bavorské vdolečky s povidly a tvarohem. Jeho tělesná váha rostla (prý až ke 135 kg), trpěl vodnatelností a ledviny i srdce už neměly sílu na vylučování moči a přečerpávání krve. Naturální silák zemřel 27. srpna 1906 ve věku 57 let. Je pochován ve východní části hřbitova Ostriedhof, hrob číslo 46-5-12. Manželka Mathilde skonala roku 1913, syn Hans se dožil pouhých 48 let.

Tradice zvedání kamene pokračovala i po Steyrerově smrti jako součást Oktoberfestu, byť už ne jedním prstem – soutěžilo se s lehčím, 254 kg kvádrem soupažně, na výšku výtahu, a v květnu 1967 se jako vítěz zapsal do seznamu Arnold Schwarzenegger.

steyrer-grave.jpg