Kdo z Čechů a Slováků půjde letos na OLYMPII?

Olympia víkend 2019

Máme nějaké 4 měsíce do Olympia víkendu.

Lukáš Osladil

Fandové, novináři i závodníci se pomalu začínají těšit na ty největší závody v roce. Příbehy se začínají psát, rivality dostávají prostor na sociálních sítích. Závodníci bojují o poslední volná místa, drží formu a snaží se urvat každý cenný bodík. Jen těch nejlepších 15 – 25 závodníků v jednotlivých kategoriích dostane šanci ukázat se na Olympii. Kdo z našich končin má šanci vybojovat si místenku?

Lukáš Osladil – 60%

Nejlepší český kulturista posledních let každým rokem usiluje o umístění v Top 10 na Olympii. Vyhrává závody na americkém kontinentu, což je pro Evropany velký oříšek. Lukáš Osladil se na Olympii v minulosti kvalifikoval vítězstvím na závodech, jako jsou Phoenix Pro, Arnold Classic Brazil nebo Vancouver Pro. Tohle léto chcce Lukáš vyhrát další závod a svůj comeback plánuje na Chicago Pro, od kterého nás dělí jen měsíc.
Lukáš bude nepochybně patřit mezi favority. Jeho schopnost závodit v bezkonkurenčně nejlepší formě z něj dělá závodníka, kterého nesmí nikdo podceňovat. Pokud by se Lukášovi v létě vítězství ulovit nepovedlo, tak bude zřejmě hodně reálně bojovat také o kvalifikaci na body. 16 bodů Luka Sandoa je totiž dosažitelný cíl, i když my doufáme, že jej Milan Šádek taktéž překoná. Pro Lukáše by to též neměl být problém. Aktuálně vidíme jeho šance na 60%, ale po jeho prvním startu v sezóně by mělo být tohle číslo mnohem vyšší, možná i 100%. V to totiž doufáme.
Tipuji však, že pokud by nedokázal vyhrát v Chicagu, tak obhájí titul o týden později ve Vancouveru. Lukáše na Olympii letos uvidíme, ale bude muset bojovat.

Milan Šádek – 66%

Milan Šádek, Foto: Josef Adlt

Je to neuvěřitelné, ale Milan Šádek je aktuálně první pod čarou v žebříčku kulturistů usilujících o Olympia kvalifikaci. Tento post si Milan vybojoval díky svému třetímu místu na New York Pro 2019 a druhému místu na Portoriko Pro 2019. A bojuje dál. Za 2 a půl týdne jej čekají závody v Anglii. Pokud zde posbírá body, tak mu stačí bodový zisk z jedné další soutěže a bude hodně blízko.
Milan vždy byl bojovníkem a letos to může ukázat. Pokud mu vydrží forma a bude moct absolvovat dost startů, tak Olympia vyjde. Pevně věříme, že se mu to povede a nebude to třeba na úkor Lukáše (a naopak). Byla by bomba, kdyby Českou republiku na Olympii zastupovali hned dva Open kulturisté! Milana bude stát tahle sezóna hodně sil, ale aktuálně to vypadá s Olympií hodně nadějně. A pokud by vyšla Olympie, dá se očekávat, že se Milan ukáže i na EVLS v Praze! Ať už tato snaha dopadne jakkoliv, tak Milan Šádek zažije úspěšný rok 2019.

Tomáš Tabačiar – 99%

Slovenský kulturista Tomáš Tabačiar má Olympii na 99% jistou. V bodovém žebříčku je jasně první a vypadá to, že jej nikdo nepřekoná, natož aby ho vyřadil z top 3, která zajišťuje místenku na Olympii. Pro Tomáše je Olympie obrovskou odměnou za tvrdou dřinu a všechno, co kulturistice obětoval. Tomáš pro kulturistiku nemá dar od Boha, jako Flex Wheeler, James Lewis nebo třeba Phil Heath. Tvrdou soustavnou prací na sobě samém se však dokázal stát postupně dobrým kulturistou, nejlepším Slovákem, nejlepším Evropanem a eventuelně i natolik úspěšným amatérským kulturistou ve světovém měřítku, že ho mezinárodní IFBB posunula do IFBB Pro ligy.

Tomáš Tabačiar

V roce 2018 nastoupil Tomáš k třem podzimním závodům a na všech skončil druhý. Tři druhá místa v profi! Na každém z těchto třech závodů navíc mohl vyhrát a nikdo by nemohl nic namítat. Série výborných výsledků mu zajistila zisk 16 bodů, který bude na 99% stačit k tomu, aby se letos podíval do Vegas. Nejen podíval, ale také zabojoval o co nejlepší umístění. Na Tomáše tam bude čekat přibližně 20 soupeřů. Lewis se vrací za rok v Open, Raymond ukončil kariéru, Choopan nejspíše nedostane víza. Top 10 by byl úspěch. Těšíme se!

Margita Zámolová – 100%

„Nemám rád dlouhé povídání na sociálních sítích, ale musím poznamenat, že dnešním vítězstvím na Toronto Pro se Margita zapsala do historie Československé kulturistiky. Zatím nevíme o tom, že v historii profesionální ligy by někdo z CZ a SR vyhrál dabl za sebou během deseti dnů a to navíc v USA a v Kanadě a kvalifikoval se dvakrát za sebou na Mr Olympia. Náhody sice existují ale můžu vás ubezpečit, že tohle náhoda není:) Letošní Olympie za 3 měsíce bude zajímavá.“

Margita Záámolová

Těmito slovy na facebooku komentoval úspěch Margity v Torontu její největší fanoušek, obdivovatel, podporovatel, trenér, manažer, partner, kamarád a manžel v jednom, František Zámola. Margita ve svých 48 letech dokazuje, že nic není nemožné (vypůjčil jsem si motto Milana Šádka). Je neuvěřitelné, jak dobrým sportovcem se Margita v posledních letech stala! Aktuálně je totiž nejlepší evropskou závodnicí v physique žen a určitě také členkou nejužší světové špičky. Margita se chystá na svou třetí Olympii, kterou si zajistila vítězstvím na soutěži v Portoriku a vše umocnila prvenstvím v kanadském Torontu. Tato žena píše historii, a proto byste ji měli sledovat.

Ondřej Kmošťák – 70%

Ondřej Kmošťák je jediným českým physique závodníkem, který dokáže dělat velké výsledky na mezinárodní scéně, kór pokud jde o IFBB Pro ligu. Kategorie physique mužů doznala změn, pokud jde o kvalifiikaci na Olympii. K Top 5 z Olympie se na další rok kvalifikují nikoliv vítězové závodů, ale pouze ti, kteří se k 4.8. 2019 umístili v žebříčku kvalifikace v Top 20. Kmošťákovi aktuálně patří šestá pozice. Bodů by měl mít nejspíše dostatek, a tak plánuje přípravu až na Olympii. Jde o risk, který by se měl vyplatit. Uvidíme, jak se bude dařit jeho svěřencovi Mírovi Juričkovi, kterého čeká závodní léto. I on se pokusí zabojovat o Olympii, avšak v tento moment je velice těžké odhadovat, jak to nakonec skončí.

Ondřej Kmošťák