Klasický portrét: Juraj Lipocký

lipock1973.jpgKdysi v 70. letech jsem cestoval rychlíkem Košičan z Prahy, nejspíš z nějaké schůze. Procházím chodbičkou a v kupé nalevo vidím vojáka s prýmky absolventa VŠ – odkud jen znám tu tvář?

Moje domnění potvrdily svalnaté paže v bundokošili s krátkými rukávy, no ovšem, byl to Juraj Lipocký; tak si jej pamatuji z fotografií.

Dvojnásobný mistr ČSSR, člen oddílu Slávia VŠT Košice, studoval na strojnické fakultě a během této doby soutěžil. Do Košic přišel ze Sabinova v roce 1968 a hned se přihlásil do Slávie. Ještě v nižší juniorské kategorii (měřil 172,5 cm) obsadil na mistrovství ČSSR 1969 5. místo, o rok později se posunul až na stupínek vítězů za duem z Milexu Bratislava, Plintovičem a Štandou.

Dr. Alexander Bačinský jej ohodnotil takto: „Velkým překvapením byl Lipocký z VŠT Košice, nenápadně se prodírající dopředu. Při tom je to kulturista, který by právě potřeboval dravost Štandy a cílevědomost Plintoviče. Zatím je trochu lhostejný a přehnaně klidný, má však výborné fyzické předpoklady.“ Jakmile Juraj vyrostl – postavou i výkonnostně – učinil další krůček výš; na Slovensku byl v kategorii juniorů nad 173 cm druhý (1. Vlado Miško), o mistrovský titul roku 1971 přišel rozdílem 1,17 bodu znovu s Miškem. První vrchol kariéry 174 cm vysokého a 88 kg vážícího kulturisty, který uměl hodit diskem přes 40 metrů , přišel v sezóně 1972, shodou okolností při debutu mezi muži. Lipocký se stal přeborníkem Slovenska, na mistrovství ČSSR v Bratislavě výkon zopakoval.

Druhá a současně finálová etapa přišla rok nato. Opět mistrem SSR v kategorii do 175 cm, v Brně na republice zdolal Petra Stacha, Štefana Petríka i Pavla Nesnídala a dosáhl na druhý mistrovský titul. Při tom jej od Stacha dělilo pouhých 0,13 bodu.

Juraj Lipocký, kulturista s nezvykle kvalitníma nohama i pažemi a relativně slabším trupem, zanechal soutěžní kulturistiky ve 23 letech.

Na stupních jsou zleva: Stach, Lipocký, Petrík.