Klasický portrét: Kliment Zavadil

a-zavadil_copy.jpgKdyž se 60. léta m.s. převalila do sedmdesátých, k téměř živému inventáři pohárových soutěží v ČSR náležel šlachovitý chlápek s nápadně šedivými vlasy, ukazujícími na jeho věk (byl ročník 1941). Měl na kontě medaili z přeboru ČSR, což se taky nepodařilo každému, a na pódiích se pohyboval očividně rád, zvláště když vydržel tak dlouho.

Podobně jako se někteří borci zaměřovali na objemy, Kliment sázel na nevídané oddělení a definici svalstva trupu, především hrudníku, na pěkná ramena a paže, zatímco na dolních končetinách zřejmě nepracoval tak důsledně jako na benčpresu (ale nerad bych mu křivdil).

Pátým místem na přeborech jihomoravského kraje roku 1971 v kategorii do 173 cm otevřel vcelku úspěšnou sezónu: Macocha 1971 – 4. místo, Colbert Club 1971 – 4. místo, Pohár Slovácka 1971 – 2. místo, Cena Orlických hor – 3. místo. V roce 1972 postoupil v kraji na čtvrtou příčku a na přeboru ČSR stál na bedně, jako třetí za Bohumilem Divílkem a Petrem Trávnikem. Jako sedmý v kategorii do 175 cm na republice v Ostravě svůj nejlepší rok uzavřel. Následovala roční přestávka a tři postupové soutěže 1974: 2. na krajském přeboru (1. Trávnik), šestý v ČSR a 11. na celostátním fóru v Komárně.

Až doteď startoval za oddíl Tesla Brno. Další vynechaný rok (myslím soutěžně) a závěrečná vystoupení v barvách Metry Blansko: vítěz krajského přeboru 1976 (coby druhý je uveden jistý Libor Minařík z KPS Brno). Naposledy jsme se potkali v květnu 1976 na přeboru ČSR v Jihlavě (oddíl Loko-Čoko reprezentovali Papírník, Švub a Hýbl). Na Klimenta, který při váze těla 79 kg vytlačil 145 kg, vybyla čtvrtá pozice se ztrátou skoro 5 bodů na třetího Kulovaného, podruhé však porazil Minaříka. Konečně 7. místem z mistrovství ČSSR v Gottwaldově kariéra 35letého borce končí.

a-zavadil3.jpg

Na společné fotce z roku 1975 je celá elita JM kraje: zleva Šaman, Hovorka, Richter, Fenik, v kleče Pokorný, uprostřed Zavadil, Trávnik a druhý Richter.

Rubriku KRONIKA připravuje JOSEF ŠVUB