KOFEIN A TRÉNINK

Mnoho sportovců miluje předtréninkové intenzivní nabuzení, které cítí ze stimulačních suplementů s obsahem dehydratovaného kofeinu 100–400 mg, užívaných před výkonem. Výhodou tohoto bezvodého kofeinu je rychlejší nastartování tréninku, spojeného se zvýšením síly, energie a snížením bolesti svalů během tréninku, což vám umožní cvičit s těžšími váhami i s větší výdrží. Ovšem příliš velká dávka kofeinu může u někoho působit nervozitu a nekomfortní pocit.

Další možností je dopřát si černou kávu před nebo dokonce během tréninku, aby se kofein do těla uvolňoval pomaleji a postupně. Když do kávy přidáte cukr, stimulujete uvolnění inzulínu, a když ještě nalijete do šálku odtučněné mléko, zajistíte tělu během tréninku dokonce postupnou dodávku mléčných aminokyselin.

TIP

Namíchejte si kávový nápoj z 350 ml silné černé kávy (může být horká nebo naopak ledová), přidejte 50–80 ml odtučněného mléka a jednu velkou lžíci cukru. Další možností je rozmixovat kávový nápoj přímo s jednou odměrkou proteinového prášku.

text: STEVEN STIEFEL, foto: CORBIS IMAGES