Kondiční soutěže SKFČR 2015

| text a foto ZDENĚK DRYÁK

Závěr sezóny Svazu kulturistiky a fitness ČR opět patřil soutěžím určeným pro kondiční a neregistrované závodníky. Jestliže v roce 2013 počet účastníků přesahoval stovku, loni to už bylo více než dvě stě. Letos si přišly na soutěžní pódia porovnat výsledky své přípravy téměř tři stovky závodníků. Ti se na pěti soutěžích konaných ve třech po sobě jdoucích víkendech představili v celkem 551 vystoupeních. Ve většině případů se jednalo o vystoupení premiérová, neboť mnoho účastníků minulých ročníků se následně uplatnilo na mistrovských a pohárových soutěžích.

Nepřekvapuje, že největší zájem mezi závodníky je o „měkčí“ disciplíny – physique mužů a bikiny fitness žen. Pěkné výkony však byly k vidění i v kulturistice a bodyfitness. Soutěží se dle sportovních pravidel SKFČR, při splnění podmínek účasti na kondičních soutěžích. Potěšitelné je nejen množství, ale i kvalita přípravy soutěžících i jejich dobrá pódiová prezentace.

Podzimní sezónu uzavřely Golem Gifted Nutrition Classic 2015 v Kutné Hoře (21. 11.) a Grand Prix Ronnie.cz v Březnici (22. 11.) Nejúspěšnější závodnicí letošního seriálu kondičních soutěží byla Nikola Matoušová z Chomutova (bikiny do 164 cm), která se zúčastnila všech pěti soutěží, ve 4 zvítězila a jednou skončila druhá. Mezi muži si nejlépe vedl Tomáš Bronerský z Ostravy (kulturistika mužů nad 30 let), jenž své čtyři účasti korunoval ve všech případech absolutním vítězstvím.

Soutěže sledoval i rekordní počet diváků. Např. vstupenky do hlediště Tylova divadla v Kutné Hoře byly již před soutěží zcela vyprodány a stejně tomu bylo i v případě sálu kulturního domu v Březnici. Je zřejmé, že s počtem závodníků narůstá i množství jejich příznivců a členů doprovodu, ale přichází i více „laické“ veřejnosti. Rostoucí popularita kondičních soutěží je šancí, jak pozitivně změnit pohled na kulturistiku a fitness. Dojem z prezentace množství dobře vypadajících sportovců je pozitivní i motivující. Širší publicita aktivit vedoucích k zlepšení kondice i vzhledu může mít ambici zasáhnout do hodnotového žebříčku současné generace. Know-how k tomu poskytuje mj. i časopis MUSCLE&FITNESS.

 

Nikola Matoušová  Nikola Matoušová

Výsledky Golem Gifted Nutrition Classic 2015 v Kutné Hoře

dorostenci do 18Dorostenci do 18 let: 6. Jakub Rejda, 4. Patrick Havlíček, 2. David Dítě, 1. Marek Ješko, 3. David Ježek, 5. Jakub Vass.

 

junioři do 23Junioři do 23 let: 6. Tomáš Vojík, 4. Jiří Růžek, 2. Lukáš Tesař, 1. Martin Adamus, 3. Adam Pivoňka, 5. Vít Režný.  

 

muži do 30 letMuži do 30 let: 4. Jan Voráček, 2. Pavel Felcan, 1. Radek Pakandl, 3. Martin Adamus, 5. Filip Plocek.

 

muži nad 30 letMuži nad 30 let: 6. Josef Dvořák, 4. Zbyněk Hlaváček, 2. Marek Vérosta, 1. Tomáš Javůrek, 3. Lukáš Beneš, 5. Jan Hrabal.

 

physique do 178 cm Physique do 178 cm: 6. Patrik Pecka, 4. Michal Chlapec, 2. Jiří Malíř, 1. Ladislav Procházka, 3. Tomáš Vykydal, 5. Richard Kaván.

 

physique nad 178 cm Physique nad 178 cm: 6. Pavel Štědrý, 4. Jaromír Tykal, 2. Martin Mikšíček, 1. Petr Jirků, 3. Jan Vlček, 5. Stanislav Čech.

 

bodyfitness Bodyfitness: 6. Kristýna Veselá, 4. Elvíra Galieva, 2. Gabriela Joachimczyková, 1. Alexandra Ferešová, 3. Eliška Smejkalová, 5. Zuzana Kučerová.

 

bikini do 164 cmBikini fitness do 164 cm (zleva): 6. Dita Láblerová, 4. Lucie Szlamová, 2. Monika Taxová, 1. Nikola Matoušková, 3. Tereza Šmejdová, 5. Denisa Bayerová.

 

bikini nad 164 cmBikini fitness nad 164 cm: 6. Zuzana Rysová, 4. Kateřina Holmanová, 2. Pavlína Příbramská, 1. Lenka Trčková, 3. Renáta Kobrynová, 5. Zuzana Říbalová.