Kuriózní silák: Guss

V široké paletě profesionálních siláků byste objevili hodně specialistů na sílu rukou; přece jen prsty a zápěstí se dají vytrénovat těžkou prací i cíleným cvičením. Jen namátkou vzpomenu jména Charlese Vansittarta, který rozmáčkl syrový brambor, Francouze Battu, ten rozdrtil dvěma prsty pšeničné zrnko, Cyclopse-lamače mincí, extrémně výkonné trhače karet (Paul von Boeckman) nebo super-silné ohýbače železa Alexandra Zasse a Siegmunda Breitbarta; všichni už byli v Kronice představeni.

Chlapík přezdívaný „Man with the Iron Hand“ se jmenoval Gustav Grimm a narodil se 24. února 1886 v Eschweileru poblíž Aachenu. V září 1894 jako osmiletý už vystupoval v kvartetu akrobatů, poté pracoval coby ekvilibrista a „spodák“ pro tři kolegy ve skupině Karma; už tehdy posiloval, neboť k drobné postavě (162 cm) potřeboval hodně síly. Dále měl angažmá jako „létající muž“ na vysuté hrazdě ve skupině Banvards, následně cvičil na trampolíně v souboru Franklins.

Kolem roku 1908 spojil síly s Angličanem Gusem Nippesem, vytvořili duo „Guss & Guss“ a jako siloví atleti jezdili dva roky po světě, Asie, jižní Afrika; dostali se až do Austrálie, kde jejich práci ukončila I. světová válka. Předváděli akrobacii, balancování, vzpírání a žonglování s těžkými koulemi, některá čísla dokonce dělal borec, stojící druhému na ramenech.

Těžká zranění nohou z války by odradila každého, jen ne Gustava: začal trénovat paže a ruce, k tomu břišní svaly. V roce 1919 Gustav vyšel na jeviště znovu, tentokrát sólo, i když měl občas asistentku, manželku Marii a umělecké jméno Guss & Lill. V cirkusech, varietních divadlech a na estrádách, vždy oblečený v bílém smokingu, ukazoval náročné kousky jako roztrhnutí tří balíčků karet naráz, roztrhnutí tenisového míčku v prstech a roztržení 420 novinových stránek na sobě. Kouzlo jeho výkonů spočívalo částečně i v tom, že vůbec nevypadal jako silák.

Guss zakončoval vystoupení efektním číslem: rukama zlámal tlusté prkno a pak malíkovou hranou ruky jako sekáčkem přesekával násadu koštěte! Stejnýma rukama však dokázal namalovat nádherné litografie a dokonce stál modelem pro knihu „Lidské tělo,“ on byl muž a herečka Paola Negri žena. V roce 1926 se jim narodila dcera Lillian, která se naučila hrát na saxofon a už ve čtrnácti vystupovala na veřejnosti jako Lillian Guss.

Otec ve zdraví přečkal 2. světovou válku, v letech 1947-1953 obnovil činnost a zemřel 20. listopadu 1958. Marie skonala roku 1971 a Lillian v roce 1993.