Kuriózní silák: Jack Walsh

walsh-zdvih_zdy.jpgJack Walsh vypadal jako dobrácký strejda, ale síly měl za deset; všedním vzhledem sám sobě škodil, neboť nepůsobil příliš důvěryhodně a vyvolával podezření, že svá čísla falšuje. Na výšku 175 cm (jinde se píše 168 cm) vážíval 81-90 kg a neměl na těle viditelné svaly, jenže… profesionál Walsh dokázal tohle:

*Jedním prstem zvedl 332 kg. *Dvěma prsty zvedl 454 kg. *Nohama a rukama nadzvedl 862,6 kg. *Vynesl po žebříku 363 kg koně. *Nohama vytlačil předek auta o váze 1362 kg. *Udržel na břiše 32 sekund 8tunový nákladní vůz.

To je jenom část čísel, jimiž se Walsh zapsal do análů siláctví. Jeho typické vystoupení v Hunt Brothers Circuss vypadalo tak, že nadzvedl zády menšího slona, pak si lehl na záda a nechal zvíře přejít po desce, položené na břicho. To trvalo asi pět minut a opakovalo se znovu večer. V zábavním klubu zase zvedl jedním prstem motocykl, ohnul pár železných tyčí, roztrhnul balíček karet a odešel. Svérázný silák se od Bernarra McFaddena naučil jedné věci, která mu umožnila vydržet v branži přes 40 let – a tou byla reklama. „Jakákoliv publicita je dobrá publicita, hlavně vyslovujte moje jméno správně!“

Walsh se narodil 28. února 1930 v Trentonu, stát New Jersey, USA. V dětství se jeho idolem stal Louis Cyr a Jack toužil zopakovat jeho výkony. Navzdory zákazům rodičů trénoval od 12 let u kamaráda, tam si zhotovil stůl na zvedání zády, zatížený kupou kamení. Na začátku měřil 157 cm a vážil 43 kg, za rok už zvedl zády 1000 liber a vydržel půl hodiny ve stoji na hlavě, v osmnácti začal profesionálně zápasit. Senzací doslova přes noc se stal tím, že v Huntově cirku v Trentonu, v březnu 1950, nadzvedl zády 1226 kg slona.

Vzápětí se objevil na prvních stránkách novin a dostal pozvání do televizní show Eda Sullivana. Během let vystupoval po celé zeměkouli, například v roce 1961 v Tokyu potáhl tři autobusy, absolvoval turné po Evropě a v New Jersey skončil v mdlobách poté, když si chtěl mocným úderem ohnout o hlavu páčidlo. Apropó zranění. Jack měl vykloubená ramena od zadržování dvou automobilů, jedoucích opačným směrem; při pokusu o zdvih zády s 2270 kg mu popraskaly žíly v nohou; při zdvihu zády se slonem se zvíře pohnulo, celá váha šla stranou a zlomila Jackovi zápěstí; při držení váhy na břiše prkno prasklo a Jackova žebra taky; při kliku na dvou prstech s mužem na zádech si zlomil prst; při ohýbání hřebíku si propíchnul dlaň a jeho prostřední prst po těžkém zdvihu vypadal jako mletá sekaná!