Kuriózní silák: Joe Ragusa

ragussa.jpgPodivuhodný valibuk z raných 50. let minulého století, lamželezo s dlouhými vlasy a zknocenými vousisky, účinkoval v hollywoodských filmech jako anonymní rváč, kaskadér, bijec a silák. Mezi jeho zaznamenané výkony patří následující. Ragusa, přivázaný na sedadlo vozu naloženého 12 tunami zboží, držel v zubech kožený náustník s řetězem, od něhož vedly popruhy ke dvěma párům koní; poté kočí prásknul bičem a vůz se rozjel!

Na fotografii z Muscle Beach (vzadu s brýlemi stojí Zabo Koszewski) Ragusa zvedá činku vážící 302 kg, popruh přes krk je spojený s oběma konci činky, váhu tudíž držel svaly krku a neopíral se při tom rukama o nohy. V roce 1949 zvedl jistý Carl Pape z Chicaga 263 kg tak, že měl na hlavě speciální kožený závěs s řetízkem. Jelikož Ragusův popruh vedl přes základnu krku a u Papeho přes hlavu, lze druhý zdvih označit jako hodnotnější. Ragusa taky zvedl stylem „backlift – zdvih zády“ menšího slona (viz foto) a mrtvým tahem s držením osy pouhými dvěma prsty 234 kg.

Dalším neobvyklým číslem bylo rozdrcení plechovky na sodu v ohbí lokte, nebo v ohbí kolene ve stoji na jedné noze. Po omotání předloktí a bicepsu ručníky Ragussa napnul svaly paží a plechovka se vzniklým tlakem náplně rozletěla na kousky! Do Kalifornie přijel z Bronxu, New York, a vystupoval v nočním klubu v hollywoodském hippodromu jako „Ragoussa, the all powerful.“ Další data o něm nejsou známa.

ragusa_zved_slona.gif