Kuriózní silák: Joe Vitole

joe_vitole2_copy.jpgVe více jak dvousetleté historii siláctví nalezneme tucty nejrozmanitějších způsobů demonstrace síly, některé z nich jednoduché a další bizarní k neuvěření. Jednou takovou možností je zvedání zátěže zuby, vyžadující ohromnou sílu svalů na zadní straně krku (o čelistech nemluvě). Uznávaly se dva styly takového zvedání: s rukama opřenýma o kolena a s rukama za zády, přičemž borec stisknul mezi čelistmi speciální kožený náhubek s připevněným háčkem (kroužkem).

Pokud jde o druhou variantu, rekord vytvořil Warren Lincoln Travis z Brooklynu v březnu 1918, když nadzvedl 141 kg (připisuje se mu ještě vyšší výkon – 209 kg, a posléze nereálných 280 kg). Prozatím nejlepší historický výkon s oporou rukou o kolena patří muži jménem Joseph (Joe) Vitole – 250 kg z roku 1922.

joe_vitole_copy.jpgNa fotografii vidíte, že zvedal masivní soukolí z nějakého zemědělského stroje, což na jedné straně umocnilo vizuální efekt zdvihu, na straně druhé citelně zkrátilo vlastní dráhu zdvihu. Vitole se narodil okolo roku 1904 v Neapoli a do USA přicestoval s rodiči v roce 1907.

Ve 20. letech se stal žákem promotéra Earle Liedermana a pak, když zvítězil na World´s Teeth Lifting Championships během McFaddenovy Physical Culture Exhibion ve staré Madison Square Garden, jedním z nejlepších zvedačů zuby. Vitole, který měl podle svědků „masivní krk a hranaté čelisti, nádherné zuby s dokonalým skusem, takže zapadaly přesně na sebe,“ vážil kolem 68-70 kg, a mimo jiné prý zvedl bez opory rukou 215 kg. Kromě zvedání zuby rovněž předváděl trhání balíčků karet a umělecké ohýbání železných tyčí.

joe_vitole_zass-zuby_copy.jpgJeště ke zvedání v zubech: V literatuře stojí, že ruský silák Alexander Zass (Samson) zvedl v zubech železný nosník o váze 318 kg, podle Davida Webstera „jenom“ 227 kg. Další prameny Zassovi připisují 136 kg nosník se 64 kg mužem, celkem 200 kg, nebo taky 305 kg traverzu. Zass zjevně zvedal s rukama na kolenou. Moderní a ověřený rekord s oporou vytvořil v roce 1977 Belgičan John Massis (1940-1988), nadzvedl nad zem 233 kg. Poslední zjištěný údaj o rekordu ve zvedání zuby je 282 kg a ustavil jej Massisův žák Walter Alfuelle.