KVĚTÁK

5 chutných a výživných paleo receptů

  1. KVĚTÁKOVÝ KUSKUS

Rozdrťte růžičky květáku v ručním mixéru na kousky, drobné jako kuskus. Potom rozehřejte na pánvi 2 lžičky olivového oleje na středně velkou teplotu. Orestujte na ní květákový „kuskus“ spolu s piniovými oříšky, rozinkami a jedním stroužkem utřeného česneku. Poté snižte teplotu, přidejte nakrájenou bazalku a ještě 2 minuty restujte.

  1. UGRILUJTE SI KVĚTÁKOVÝ „STEAK“

Rozehřejte gril na nejvyšší teplotu. Velkým plochým nožem nakrájejte z celé květákové hlávky 2 „steaky“. Steaky okořeňte a pokropte kokosovým olejem. Grilujte je po obou stranách, poté snižte teplotu a ještě pečte 3–4 minuty. Postříkejte je trochou limetkové šťávy a pro chuť ještě potřete chilli papričkami a koriandrem.

  1. KVĚTÁKOVÁ POLÉVKA

Květákovou hlávku nakrájejte na menší růžičky. Ve velkém hrnci rozehřejte 2 lžíce kokosového oleje, přidejte česnek a nakrájenou šalotku. Zamíchejte a chvilku restujte. Pak vložte do hrnce nakrájený květák a smíchejte jej s česnekem a šalotkou. Vše ohřívejte asi 3 minuty, pak přidejte kokosové mléko, trochu rýžového octa a dále vše vařte po dobu 5 minut. Polévku můžete rozmixovat v mixéru, získáte tzv. květákový krém. Poté servírujte.

  1. KVĚTÁKOVÁ „SEKANÁ“

Předehřejte troubu na 220 °C. Nakrájejte květákovou hlávku na malé růžičky, vložte je do velké mísy, přidejte šálek nakrájené slaniny, 1 nakrájenou šalotku, 1 jemně nakrájený stroužek česneku a 2 lžíce olivového oleje. Okořeňte a směs vložte do pekáče. Na povrch nasypte 1 šálek nakrájených mandlí a zapékejte asi 30 minut.

  1. KVĚTÁK UPEČENÝ VCELKU

Předehřejte troubu na 180 °C. Oddělte stonek od květákové hlavy. Hlávku potřete 2 stroužky utřeného česneku, pokapejte 4 lžícemi olivového oleje, okořeňte, přidejte citronovou kůru, kousky červené papriky a sezamová semínka. Pečte v troubě asi 30 minut, pak zvyšte teplotu na 220 °C a pečte dalších 7–10 minut.

Jeden šálek dobře vyzrálého květáku obsahuje 3 g vlákniny, 303 miligramů draslíku a je bohatým zdrojem vitamínu K.

text: SEAMUS MULLEN, foto: NOEL BARNHURST