Larry Wheels: striktní bicepsový zdvih s 95 kg

Ačkoli je sportovním zázemím především powerlifter, Larry Wheels rád zkouší nové věcí na poli silového tréninku. Mohli jsme to vidět třeba loni, když bez jakékoliv předešlé zkušenosti – po několika týdnech koncentrovaného úsilí – dostal během World Log Lift Challenge nad hlavu 202,5 kg vážící kládu. Nyní se zas Wheels zaměřil na další silovou disciplínu, jíž je striktní bicepsový zdvih, při němž jsou temeno hlavy a zadek v kontaktu se zdí. Poté, co nedávno víceméně z hecu provedl striktní bicepsový zdvih s EZ-osou naloženou 90 kg, rozhodl se atakovat světový rekord, který drží výkonem 113 kg ruský armwrestler Denis Cyplenkov. (Mimochodem, armwrestling je další oblast, na kterou se Wheels aktuálně zaměřuje, viz tento trénink.)

Aktuální trénink proto Wheels začíná právě striktním bicepsovým zdvihem s EZ-osou. Ve vrcholné sérii se mu povede čistou silou bicepsů vytáhnout 95 kg. Z výkonu je pozitivně překvapen, protože, jak říká, je to již druhý těžký trénink bicepsů v rozmezí čtyř dnů (v tom předchozím zvedl oněch zmiňovaných 90 kg), navíc má za sebou také intenzivní lekce armwrestlerské průpravy. Larry si je vědom, že pokus na 95 kg nebyl technicky dokonalý. Ví, že sedací svaly neudržel v kontaktu se zdí, nicméně zdvih samotný mu nepřišel nějak těžký. A to i přes bolesti šlach v předloktích v důsledku častého zatížení bicepsů, ať už činkami nebo nácvikem technik přetlačování rukou. Larry si uvědomuje, že jej nyní čeká spousta práce na technice bicepsového zdvihu, nicméně předpokládá, že do několika týdnů by mohl bicepsy čistě vytáhnout 100 kg. Další posun ze 100 na 113 kg si pak podle něj vyžádá již delší časovou prodlevu a Larry jej přirovnal ke zlepšení maxima v mrtvém tahu z 800 na 900 liber.

Po bicepsových zdvizích Wheels pokračuje v tréninku tlakem činky nad hlavu vsedě v supersetu se shyby na hrazdě úzkým paralelním úchopem. Jelikož jakékoliv cviky, vyžadující zvedání nad hlavu nedělal několik měsíců (samotný tlak činky nad hlavu pak absentoval v jeho repertoáru možná i rok), začíná zlehka, alespoň tedy pro něj, a v třech pracovních sériích používá 100 kg.

Po kombinaci tlaků a shybů trénink uzavře bicepsovými shyby s jednoručkami, u nichž se hrudníkem opírá o šikmou lavici. Jelikož se jedná o velice striktní pohyb s důrazem na kontrakci cílových svalů, Larrymu nezvykle postačují i 12kg jednoručky.