Legendy zápasu: Kristap Veiland-Schulz

SCHULZ 1

Narodil se 2. prosince 1885 na farnosti Gravery v Doblenském újezdu Kurlandské gubernie ruské říše, což je vzato kol a kolem dnešní Lotyšsko. Vyrůstal v rodině zemědělce, od roku 1899 dělal pomocníka kováře, pak prodával na železnici zboží. V 17 letech vyhrál místní vzpěračskou soutěž a dostal diplom, medaili a pět rublů. V Rize, velkém průmyslovém centru s 350 tisíci obyvatel, našel opět místo v kovárně a ve volnu navštěvoval „2. Atletický spolek.“ Roku 1905 se zúčastnil demonstrace rižského proletariátu, na desetitisícové sešlosti byl zraněn a vyhozen z práce. Zatímco 70 lidí bylo zabito a tisíce poslány do vyhnanství na Sibiř, Veiland nalezl útočiště v cirku. Přestože vážil jen 80 kg na 173 cm výšky, disponoval ohromnou silou. Začal v manéži předvádět vzpěračské cviky a roku 1908 přešel k profesionálům.

SCHULZ 2

Už o dva roky dříve ale vybojoval první zápasnická ocenění a v roce 1908 se vydal do Německa, kde jej mnozí pokládali za krajana. Veiland zvítězil na turnajích v Kolíně a Mnichově a stal se mistrem Německa lehké váhy. Na doporučení Georga Luricha si přidal ke jménu přídomek „Schulz,“ aby lépe zapadl. Procestoval Rusko, Evropu i blízkou Ázii, následně se stal sedminásobným vítězem turnajů profesionálů, označených názvem mistrovství světa, v roce 1917 na „šampionátu svobodné Rusi“ obdržel šerpu šampióna a přezdívku „Maličký šajtan.“ Promotér Ivan Lebeděv o něm napsal: „Kdo neviděl Schulze, ten nezažil skutečný ohňostroj chvatů. Statečný až k šílenství. Silný až do nekonečna. Rychlý až k neuvěření. Chytrý téměř k neskutečnému. Lotyš z Rigy a bůh lehké váhy.“

SCHULZ 4

V letech 1912 až 1913 v Paříži Veiland obdržel tituly mistra Evropy za prvenství v konkurzech mužské tělesné krásy. V Moskvě roku 1923 na I. Celosvětovém šampionátu v zápase vybojoval 1. místo s cenou 3 tisíce rublů a rozloučil se s profesionálním wrestlingem. V období 1919 – 1922 byl instruktorem všeobecného vojenského vzdělání pluku zvláštního nasazení města Vinnice. Zkraje 30. let odjel na Ural a uchytil se ve funkci inspektora cirkusu v Naděždinsku (nyní Serov), ve válečných letech pracoval v cirku při Sverdlovské filharmonii. V nejkritičtějším okamžiku války Veiland předal své ceny a poháry ministerstvu obrany na výrobu tanku T-34 s názvem „Za rodinu.“ Za tento čin dostal od Stalina osobní poděkování.

SCHULZ 5 TANK ZA RODINU

Tank „Za rodinu“.

 

Po válce byl trenérem v DSO Lokomotiv Sverdlovsk. Na sklonku života už nemohl chodit a pohyboval se na vozíku, ale dokázal ohnout měděnou minci v prstech jedné ruky. Často vyjížděl na sverdlovské ulice a tyto mince rozdával dětem. Zemřel dne 7. června 1987 tamtéž.

SCHULZ 6

SCHULZ 7 VE STARI