Lionel Beyeke: cesta na AC 2020

Lionel Beyeke

Pokud bychom chtěli někomu ze současné kulturistické špičky dát nálepku borce, jenž dostal do vínku nezměrný potenciál, no dosud jej nevyužil, předním adeptem by mohl být Lionel Beyeke. Rodák z afrického Kamerunu, jenž letos v září oslaví čtyřicáté narozeniny, se k činkám dostal jako 19letý poté, co se přestěhoval do Paříže, kde již tehdy žila prakticky celá jeho rodina. (Do té doby se intenzivně věnoval bojovým uměním.)

Z WABBA do IFBB Pro League

Soutěžní ambice začal mít v roce 2003, kdy jej náhoda svedla dohromady s legendárním Serge Nubretem (zemřel v roce 2011 – pozn. red.). Oba trénovali ve stejném gymu a Nubret zrovna pořádal soutěž ve městě Graveline na severu Francie. Beyekemu, v němž zkušené oko kulturistické ikony rozpoznalo zjevný talent, Nubret nabídl možnost závodit s tím, že za něj uhradí startovné.

Onou soutěží bylo mistrovství světa WABBA 2003, v small class vyhrál Silvio Samuel, zatímco Beyeke se v medium class nedostal do finále. První opravdový triumf si vyžádal dalších pět let tréninku a Beyeke si po něj přišel v roce 2008 na Mr. Universe NABBA, kde ovládl kategorii do 180 cm (v níž předtím po dva roky kraloval Tomáš Bureš) a získal i absolutní prvenství.

V roce 2009 již zkouší štěstí na Arnold Amateur v americkém Columbusu a v kategorii nad 100 kg je nad jeho síly pouze pozdější absolutní vítěz, dnes hvězda IFBB Professional League Roelly Wiklaar. Ještě v témže roce Beyeke prostřednictvím francouzské národní organizace zažádá vedení pro ligy o profesionální licenci a je mu vyhověno. V roce 2010 absolvuje svůj profesionální debut na Phoenix Pro a skončí šestý.

Devízami Beyekeho na soutěžních podiích jsou především líbivé tvary muskalatury.

Chuť vítězství okusil v profi lize dosud dvakrát: v roce 2012 senzačně zvítězil na Santa Monica Pro, v roce 2016 pak na San Marino Pro. Za deset let působení v IFBB Professional League má na kontě pestrou škálu umístění – od krajně neuspokojivého 12. místa na Arnold Classic 2015, přes 10. příčku z Mr. Olympia 2012 a 2013 (což zatím představuje také jeho nejlepší umístění na této soutěži) až po sedm medailových pozic, včetně zmiňovaných dvou vítězství a dvou třetích míst ze závodů prestižní franšízy Arnold Classic v roce 2013 (Arnold Classic Brasil, Arnold Classic South Africa).

Cílem Columbus

Start na závodu, nesoucím Schwarzeneggerovo jméno, pak Beyeke zamýšlí také letos. Představit se míní 7. března v americkém Columbusu (Ohio) na nejpůvodnější, nejslavnější a nejprestižnější součásti „arnoldovské“ série – na věhlasné Arnold Classic, odkud zatím představuje jeho vrchol 4. místo z roku 2017. Jaké jsou v souvislosti s kláním, konajícím se v Columbusu pravidelně od roku 1989, jeho vyhlídky?

Těžko říct. Beyeke disponuje mimořádně líbivou tělesnou stavbou s úzkým pasem a plnými kulatými svalovými bříšky, podtrženými drobnými klouby. S výškou 178 cm bude v startovní soupisce Arnold Classic 2020 patřit mezi ty vyšší borce. Pokud by přišel připraven na doraz, může skončit hodně vysoko. V opačném případě však při kvalitě startovního pole, jež se do Columbusu chystá, může klidně chybět nejen ve finálovém posedownu ale také v top desítce…

Odhady ale zatím nechme stranou. Beyeke letos učinil zásadní krok na poli sebepropagace a svou přípravu na Arnold Classic 2020 se rozhodl pro fanoušky zdokumentovat skrze sérii videí. Tudíž než jej uvidíme v plné parádě na pódiu Greater Columbus Convention Centra, podívejme se na jeho tréninkové úsilí. (Videa jsou řazeny chronologicky – zezdola nahoru od nejstaršího po nejnovější.)

Trénink nohou (2. část)

Trénink nohou (1. část‘)

Trénink ramen

Trénink zad a bicepsů