První a jediný: Louis Attila (3)

attila-roubov_tlak.jpgO Durlacherovo vzdělání v mládí se přičinil jistý prof. Ernst z Berlína, který jej vyškolil ve hře na piáno, zpěvu, pantomimě, lásce k historii a naučil šesti řečem (lze se jen dohadovat, kdo tato studia financoval). Mimořádně důležitým se stal den, kdy Ludwig spatřil vystoupení italského siláka Felice Napoliho (1821-1887), od něhož se záhy poté vyučil všem tajům siláckého showmanství.

O Ludwigově životě z té doby víme jen to, že se roku 1861 stal členem klubu Badenských ostrostřelců, mezi nimiž vynikl jako dobrý atlet a plavec. Když měl jednou službu (hlídku?) na dvoře paláce vévody z Badenu, zachránil jeho synka před utonutím v rybníčku a obdržel pozvání do rodiny, kde poznal bohatství a kulturu. Věděl, že lístkem k tomuto způsobu života je divadlo, změnil tedy jméno na Louis Attila a někdy v roce 1863 zahájil první turné. Zpočátku vystupoval sám, pod skromným označením „Victor D´Attila, velký německý Herkules a moderní Samson,“ brzy však již měl partnerku, „ženskou gladiátorku Valerii, královnu atletek,“ s níž účinkoval v nejprestižnějších divadlech a sálech Londýna i Paříže.

Attilovo číslo bylo zjevně kvalitní a úspěšné, neboť byl jak inventivní, tak inteligentní. Tvrdí se, že objevil cvik zvaný „šroubový tlak“ jednou paží a údajně jako první vytlačil více jak 200 liber. Dále údajně zpopularizoval gumové expandery, vyvinul speciální cvičení s 5-librovými jednoručkami, nelze ani vyvrátit, že zavedl do sportu činky s dutými koulemi a podle tvrzení Sigmunda Kleina rovněž činky s plochými disky.

Na pódiu předváděl originální triky jako trhání balíčků karet, lámání železných tyčí, žonglování se 40-librovými dělostřeleckými koulemi, cviky „Římský sloup“ a „Římská lavička“ k demonstraci síly břicha. Vleže rovněž držel na prsou desku, na níž postavili velké piáno se židlí a hudebníkem, hrajícím pětiminutovou skladbu. Během turné se začaly množit žádosti o tréninkové rady. Zde přišly ke slovu jazykové znalosti (ovládal plynně 6 řečí, domluvil se dalšími pěti). V té době byl Attila osobním trenérem mnoha korunovaných hlav Evropy: ruského cara Alexandra III; řeckého krále Jiřího; prince z Walesu, budoucího krále Edwarda VII; norského krále Haakona; princezny Dagmar, budoucí ruské imperátorky; královny matky Alexandry anglické a vévodkyně z Cumberlandu. Z tehdejších VIP a milionářů to byli C. Vanderbilt, baron Rothschild, lord Lonsdale, J.P. Morgan, J.P. Sousa, indičtí rádžové z Haidarábádu a z Barodu a generál Aid de Camp ze dvora belgické královny Vilemíny.