První a jediný: Louis Attila (6)

attila_leden.jpgJedním z Attilových koníčků byl box. S podporou Richarda Foxe uskutečnil během velkých zápasů několik exhibic, a v deníku popsal, jak „táhl zuby proti dvaceti šesti britským vojákům. To bylo v Madison Square Garden.“ Attila totiž vzal do zubů popruh s kusem lana, za který táhli vojáci, táhli ze všech sil, ale Attilu nepřetáhli.

Dlouho před emigrací do New Yorku Louis Attila věřil, že sportovci mají před soutěží provádět specifický trénink. Ačkoliv dobové mínění bylo proti, vyšší síla vytvoří podle Attily větší rychlost a výbušnost. Doufal tedy, že narazí na uznávaného boxera, bude jej trénovat a tím přesvědčí ostatní sportovce, že posilování může pomoci jejich výkonnosti. Šance přišla roku 1893, když vládnoucí světový šampión James Corbett požádal profesora, aby před bojem s Charleyem Mitchellem vylepšil jeho úderovou sílu. Attila později napsal, že „prvotní nutností pro instruktora tělesné kultury je znalost anatomie plus principy naturální filosofie.“ Corbett po snadném vítězství Attilovi vzkázal: „Staříku, tohle mi přineslo hodně dobrého, a musím říci, že je to úžasná metoda.“ Tento dopis nechal Attila zarámovat a vyvěsit ve studiu.

Attila byl přesvědčen, že nejdůležitější svalovou partií sportovce jsou záda. Podle něho „V zádech se nalézá síla…předek je pro veškerou vaši mizérii – že oslepnete, že přijdete o zuby, že nastydnete, že vás bude bolet žaludek a zaplatíte doktora.“ Prvním cvikem pro záda byly boxovací údery, dál mrtvý tah s napnutýma nohama, pro trapézy doporučoval krčení ramen, nakonec úklony a upažování v předklonu.

Na rozdíl od většiny trenérů té doby Attila nevěřil na lehké váhy. Malé jednoručky byly dobré pro začátečníky a při správném použití „vyvinuly každou skupinu svalů.“ Po čase však lidé přecházeli na silové výkony. Attila se lišil v přesvědčení, že cílem cvičení je síla, a že síla přinese dobré zdraví a fitness. Pro Attilu byla síla vším, pyšnil se jí sám a byl hrdý na sílu svých žáků.

Víme již, že profesor někdy v roce 1877 ustavil první rekord ve cviku zvaném „šroubový tlak,“ sám ve věku 75 let dokázal zvednout jednou paží nad hlavu proslulou Cyrovu činku s tlustou osou, vážící 90 kg, a jako 77letý vytlačil v zápasnickém mostu 100 kg. Říkal: „Proč bychom rozvíjeli sílu, když současně nebudeme vědět, jak ji využít?“