Lovčev: světový rekord v nadhozu 264 kg! (VIDEO)

Říká se, že to nejlepší přichází zpravidla na konec a dění na letošním mistrovství světa ve vzpírání v americkém Houstonu (20.–28. 11.) to v plné míře potvrzuje. Závěrečný den šampionátu nabídl vskutku velkolepou podívanou, postaral se o ní v zápolení supertíhy nad 105 kg ruský bohatýr Alexej Lovčev. Šestadvacetiletý rodák z Karabanova (asi 120 km severovýchodně od Moskvy), měřící 188 cm a vážící 140 kg, nejprve s přehledem vyhrál soutěž v trhu, v níž předvedl tři platné pokusy. Začínal na 200 kg, poté zvládl 206 a nakonec bez jakýchkoliv problémů i 211 kg, čímž zůstal jediný kilogram pod svým životním maximem. Vybojoval tak zlatou v trhu a do soutěže v nadhozu vstupoval se čtyřkilovým náskokem před stříbrným v úvodní disciplině vzpěračského dvojboje Gruzíncem Talakhadzem (207 kg).

 

Již nyní bylo zřejmé, že Lovčev si do Houstonu přinesl životní formu. Mnozí mají totiž ještě v živé paměti, jak na loňském MS v kazašském Almaty nedal základ v trhu, tentokrát to však byla zcela jiná soutěž – a to hlavní mělo teprve přijít!

V nadhozu ruský silák zakládal na 242 kg a pak s přehledem dostal nad hlavu i 248 kg, jimiž si pojistil zlato v této disciplíně i ve dvojboji. Svým závěrečným pokusem pak otřásl vzpěračským světem a všem fanouškům se postaral i jedinečný sportovní zážitek. To, že Lovčev nadhoz umí, dokázal již vloni, kdy po výpadku v trhu zvrátil průběh soutěže v nadhozu a relativně snadným pokusem s 257 kg bral v této disciplině zlato. Nyní šel však ještě výš: na světelném panelu se u jeho jména ukázal údaj 264 kg, jimž by v případě úspěchu vymazal letitý rekord Íránce Rezazadeha (263 kg, 2004). A světe div se, Lovčev kosti drtící zátěž opravdu zvedl, přičemž zejména přemístění (ale ostatně i výraz) vypadalo v jeho podání docela snadno! K zlaté v trhu tak Lovčev přidal také zlatou v nadhozu i ve dvojboji. Navíc nadhoz, ale také výsledný dvojboj (475 kg) jsou novými světovými rekordy!

„Před soutěží jsem si troufal spíše na rekord v trhu (jeho držitelem je výkonem 214 kg Íránec Salimikordisiabi) než v nadhozu,“ řekl krátce po klání Lovčev. „Na tréninku jsem v nadhozu nešel nikdy víc než 257 kg. Nevěřil jsem, že bych tu strašlivou činku dokázal vzepřít,“ připouští nový hrdina supertíhy, jehož vzpěračským vzorem je právě Rezazadeh, kterému nyní vzal oba dosavadní světové primáty – v nadhozu i ve dvojboji.

K dnešku má Lovčev za sebou 16 let pravidelného tréninku (začal jako 10letý pod vedením svého otce, který je dodnes jeho trenérem) a za tu dobu získal titul mistra Evropy (2014) i světového šampiona. Nyní má před sebou jasný cíl – olympiádu v brazilském Riu de Janeiru v příštím roce. Pokud předvede stejný výkonnostní růst jako dosud, máme se opět na co těšit!

Záznam Lovčevova účinkování na MS 2015 v Houstonu.

Interview s Lovčevem, včetně videozáznamů některých jeho silových výkonů, najdete ZDE.