Lucemburský Herkules (7)

marx.jpgČlánek o Marxovi z knihy W. A. Pulluma „Strongmen over the years.“ Marx, rodák z Lucemburska, začínal jako vzpěrač, a udělal si jméno tím, že čistě nadhodil 137 kg, což byl v té době výkon hodný úcty. Pohrával si s činkami, které kromě něho nikdo nezvedl. Ne proto, že by byly příliš těžké, chápejte, ale kvůli tlustým osám.

Marx například hecoval každého, aby zkusil zvednout jeho speciální jednoručky. Nedokázal to ale nikdo a tudíž nikdo nezkasíroval odměnu 50 liber sterlinků (částku, kterou britský dělník nevydělal za rok). Ty činky vážily kolem 55 kg, zatímco sám Marx-Grun byl obr, vážící okolo 108 kg.

Já sám jsem jednou zvedl nad hlavu pár 43 kg jednoruček, a to jsem nevážil víc jak 55 kg. Anglický amatérský vzpěrač Tom Pevier vyrazil nad hlavu dvě činky o společné váze 106 kg, ač sám měl tehdy sotva 76 kg. Nikdo však nemohl sázku vyhrát a nikdo taky neměl takové ruce jako Marx – nemluvě o síle stisku. Osy jeho činek měly obvod 23 cm (průměr 4,6 cm).

Ale to nebylo vše – Marx obalil rukojeti činek olověnou fólií, která jak známo klouže. Marx rovněž zvedal na popruzích, 15 cm nad zem, 25 až 30 mužů. Vztyčil podpěrné lešení, postavil se nahoře mezi dvě zábradlí a kolem ramen a třísel si ovinul popruh. Ten vedl dolů do klece, do níž vstupovali muži.

Marx pak zatlačil rukama do zábradlí, napnul nohy a s nadlidským záběrem nadzvedl klec nad zem. Marx taky lámal podkovy, trhal balíčky karet a zvedal velkou činku s průměrem osy, jaký měly jeho jednoručky. Marx byl učiněný zázrak. Jeho výkony byly opravdové, a kdyby snad někdo ze zájemců o 50 liber protestoval proti olovu na osách, měl by si uvědomit, že působilo rovněž v neprospěch samotného Marxe! Na snímcích jsou dva záběry Marxe lámajícího podkovu.