Luke Richardson (23) budoucností silových sportů?

Pokud bychom mezi dnešní omladinou hledali největší talent pro powerlifting, potažmo strongmany, jedním z legitimních adeptů by zajisté byl mladý Angličan Luke Richardson. Rodák z lázeňského města Harrogate v hrabství North Yorkshire se do posilovny prvně podíval jako 15letý, přičemž činky bral tehdy jako doplněk k boulderingu (volné lezení na malých skalních blocích). Ze začátku se zaměřoval zejména na horní polovinu těla, když však vášeň pro činky převážila nad lezením, začal posilovat také nohy. Jelikož, jak sám přiznává, má posedlost jaksi v povaze, vztah k železu nabral brzy hodně na intenzitě. Kolbištěm pro mladého Richardsona se stal raw powerlifting, v němž v letech 2017 a 2018 vybojoval titul juniorského mistra Evropy IPF nad 120 kg. V roce 2018 pak ve svých věkových a hmotnostních relacích (nad 19 let nad 120 kg) triumfoval také na světovém šampionátu IPF bez podpůrných dresů. Technicky skvěle disponovaný Richardson, jenž letos 20. června dovršil horní hranici juniorského věku 23 let, má v disciplínách silového trojboje osobní raw maxima ve dřepu 403 kg (pouze s páskem a návleky kolen), v benčpresu 227,5 kg, v mrtvém tahu 400 kg a obrovský potenciál pro další zlepšování.

Druhým sportovním kolbištěm, kam se mocný mladík (190 cm, 155 kg) jaksi logicky posunul, jsou zápolení strongmanů, jež se ve Velké Británii těší značné oblibě. Do světa silných mužů Richardsona zajisté nasměrovalo i seznámení s vítězem WSM 2017 Eddie Hallem, anglickou legendou Terry Hollandsem a zejména Grahamem Hicksem, s nímž ho v poslední době možno často zastihnout na společném tréninku. Není se co divit, že v takové společnosti jde Richardson výkonnostně rychle nahoru. Tak třeba ve zdvihu klády je jeho současné maximum 185 kg, což je na takového mladíčka naprosto skvělé. Naposled pak šokoval třemi snadnými opakováními mrtvého tahu (v dresu a s trhačkami), kdy měl na čince 410 kg!

Co říkáte, může být 23letý Luke Richardson budoucností raw powerliftingu a současně excelentním strongmanem? My jsme přesvědčeni, že má na to všechny potřebné předpoklady.

Luke Richardson a Graham Hicks: společný trénink log liftu

Luke Richardson: mrtvý tah 3 x 410 kg

Luke Richardson: ME juniorů IPF v raw silovom trojboji 2018, 1. nad 120 kg (trojboj 1010,5 kg)