Maddox: raw benčpres 347 kg (kompletní záznam tréninku)

Přednedávnem jsme na těchto stránkách přinesli správu o tom, že Američan Julius Maddox (32, 191 cm, 200 kg) na tréninku provedl nejvyšší raw benčpres všech dob, když vleže vytlačil 347 kg. Správu provázel krátký videozáznam výkonu, jenž má nálepku neoficiálního světového rekordu; aby byl oficiální, musel by být proveden na soutěži před akreditovanými rozhodčími, nikoliv v gymu.

Nyní vám nabízíme kompletní záznam tréninku, jehož vrcholem byl právě zmiňovaný monstrózní zdvih. Maddox, jenž je výkonem 337 kg držitelem absolutního raw světového rekordu v benčpresu, aktuálně zanechal svého občanského zaměstnání. Díky sponzorské podpoře se může nyní na plný úvazek věnovat tréninku, zvedání těžkých vah a tvorbě originálního webového obsahu s cílem inspirovat a motivovat lidi.

V tomto ohledu jsou zvlášť cenná jeho slova o tom, že každý může mít zlý den, ani on není výjimkou. Jelikož Madddoxův dlouhodobý cíl je v raw benčpresu pokořit metu 800 liber (363 kg), jeden z posledních tréninku ho zavedl do Chicaga. Tam měl podle plánu provést dvě série o 8 opakováních s 265 kg. Řeknete, si prkotina pro borce Juliusova kalibru, on však v obou sériích selhal (záznam je vložen do tohoto videa), což připisuje na vrub únavě z přemíry cestování. Rozhodující však je jeho postoj tváří tvář neúspěchu. Maddox zdůrazňuje potřebu špatné dni zkrátka ustát, vydržet, projít jimi – a pak opět vyjde slunce.

Tak, jak v jeho případě, kdy se mu krátko po zmiňovaném nezdařeném tréninku povedlo úspěšně atakovat nové osobní maximum a nejvyšší váhu všech dob.

Zajímavé je také to, co Julius říká o šíři úchopu a dráze činky. Ostatně, když mluví nejlepší benčař světa, rozhodně se oplatí poslouchat. Pokud se týče šíře úchopu, široké držení podle Maddoxa zapájí více deltové svaly a prsa, nicméně je rovněž hodně stresuje, čehož výsledkem bývají častá poranění kloubních struktur ramen. U úzkého úchopu je pak hlavním aktérem triceps, nicméně potenciál ostatních svalových skupin zůstává nevyužit.

Dle něj je při určování optimální šíře úchopu nutné vycházet z individuálních daností každého jedince, které posléze vyplynou z tréninkové praxe. On sám jako optimální shledává úchop těsně za šíří ramen, jenž mu umožňuje plynule a ve správný čas zapojit do pohybu všechny zúčastněné tělesné partie – od latissimů, přes prsní svaly, deltoidy až po tricepsy. Totéž lze říci i o dráze činky, jež v Maddoxově podání stoupá od hrudníku po mírném oblouku nad obličej. V opačném případě, tedy kdy by tlačil činku přímo nahoru, by se obíral o plné využití síly ramen.

Inu, Maddox nyní není tížen zaměstnáním a může se plně oddat svému cíli. Kulatých 800 liber (363 kg) v benčpresu bez podporného dresu by se před pár lety mohlo jevit jako pouhá chiméra, vzhledem k Maddoxově aktuálnímu progresu ovšem tento epochální výkony nabývá stále jasnější kontury.

Maddox: raw benčpres 347 kg!