Biceps of the Bronx – Marvin Eder (12)

eder_2.jpgPo odchodu ze sportu jsi nastartoval úspěšnou kariéru instalatéra.

Marvin Eder: Podařilo se mi vybudovat slušný byznys a měl jsem až 12 zaměstnanců. Měli jsme zakázky v nejexkluzivnějších oblastech New Yorku a dost se mi dařilo. Hodně peněz mne stál syn, jemuž jsem pomáhal se zařizováním chiropraktické ordinace v Jižní Karolíně. Dnes mám svůj dům, sociální pojištění a velmi prostý život. Mnoho let jsem vůbec netrénoval, asi tak od 22 do 32 let, protože v práci jsme dělali s velmi těžkými trubkami a ventily, a tohle mne docela udržovalo při síle. Postupně jsem ale cítil potřebu tréninku, začal jsem doma dělat kliky ve stojce na rukou, dřepy na jedné noze a tlaky jednou paží. Po odchodu do penze jsem se k tréninku opět vrátil.

Co ovlivnilo tvoje rozhodnutí odejít ze sportu?

Eder: Byl jsem pěšákem mezi Hoffmanem a Weiderem, a Hoffman zařídil moje vyloučení z řad amatérů AAU, což byla tak jako tak šaškárna, protože on podporoval všechny svoje lidi; všichni z Yorku byli svým způsobem profesionálové. Tak jsem dospěl k závěru, že to nemá cenu, a chtěl jsem žít jinak. Nejprve jsem dělal ty nejhorší práce a roky chodil do večerní školy, abych se naučil sváření, montáži klimatizací a čištění tlakovou párou. Složil jsem mistrovské zkoušky na instalatéra, začal jako pomocník a časem už jsem měl tak moc práce, že ji nešlo zvládnout. Najímal jsem dělníky, kupoval automobily a najednou jsem vlastnil sedm montážních aut s radiotelefony. Vše šlo dobře až do chvíle, kdy manželka onemocněla vážnou chorobou krve, tak jsem firmu prodal a staral se jen o ni.

Napadlo tě někdy, jaké rekordy jsi mohl vytvořit, kdybys zůstal?

Eder: Nežiji minulostí. Odmítli mne, ale já se tím (silovými výkony) nesmírně bavil a to mne vzpružuje. Například s Dave Sheppardem jsem v činkárně Yorku dělal opakované tlaky se 145 kg. Znal jsem taky Johna Davise, byl mi inspirací, vlastně mými idoly byli John Grimek a John Davis. Ten nevěřil, že bych mohl mít takovou sílu, dokud mne neviděl; tehdy totiž nebylo mnoho lidí, kteří by mu šlapali na paty. Grimek měl tu nejúžasnější postavu a stejně jako já míchal bodybuilding se vzpíráním. Byl ohromně pružný, to já ne, moje klouby byly spíš ztuhlé.