Meloun – přírodní lék na svalovou horečku

Už dříve se v kulturistice projevil velký zájem o aminokyselinu L-citrulin a její vliv na sportovní výkon a zdraví. V oblasti suplementů se s ní setkáme nejčastěji ve formě citrulin-malátu a právě vodní melouny jsou výborným zdrojem této unikátní aminokyseliny. Působí jako antioxidant a zlepšuje cirkulaci krve mechanismem uvolňování NO z L-argininu. Nejnovější vědecké výzkumy však ukazují, že může mít významný vliv i na sportovní výkon a regeneraci.

Studie

V magazínu Journal of Agricultural and Food Chemnistry byla publikována studie, která zkoumala účinky melounové šťávy s přidaným citrulinem a bez něj na tréninkový výkon, regeneraci a riziko vzniku svalové horečky i zda může mít její pasterizace vliv na biologickou hodnotu a využitelnost citrulinu.

Několik skupin jednotlivců vykonávalo vysoce intenzivní trénink 1 hodinu po vypití: půl litru čisté melounové šťávy (obsah 1,17 g L-citrulinu) nebo půl litru melounové šťávy s přidaným L-citrulinem (obsah 4,83 g L-citrulinu) nebo placeba.

Srdeční frekvence a intenzita svalové bolesti u nich byly měřeny v průběhu cvičení a po tréninku. Hodnota krevního laktátu se měřila během tréninku a tři minuty po ukončení cvičení. Ukázalo se, že bolestivost svalů u jednotlivců, kteří dostávali melounovou šťávu doplněnou citrulinem i bez něj, byla 24 hodin po tréninku nižší než u těch, kteří pili placebo. Biologická hodnota a využitelnost citrulinu byly v nepasterizované šťávě vyšší.

Závěry

Čerstvý vodní meloun je tedy výborným zdrojem L-citrulinu, ale obsahuje také lykopen (fytochemikálie s výraznými antioxidačními schopnostmi), vitamín A (důležitý pro růst a vývoj) a vitamín C (nezbytný pro imunitní systém člověka). V létě se obecně doporučuje hlavně proti dehydrataci.

Bude však ještě nutné provést další studie, aby byly detailně prozkoumány možné pozitivní přínosy, které může mít meloun na lidský organismus. Pokud jde však o svalovou horečku, je už dnes jisté, že melounová šťáva je její vynikající prevencí.

text: Ing. IVAN MACH, CSc., foto: archiv M&F