Michal Križánek je světovým šampionem v IFBB Elite Pro!

Michal Križánek to dokázal. Madrid, Ostrava, St. Poelten, Barcelona a konečně i Benidorm. 5 závodů v roce 2018 a 5 vítězství. Člen prestižního sdružení ELITE PRO Slovakia do letošního ročníků vstupoval na jaře. Michal Križánek měl být úspěšným závodníkem s potenciálem vyhrávat soutěže.

Ty první 2 závody však hned napověděli ještě něco navíc. Michal bude závodníkem, kterého v IFBB Elite Pro budou porážet jen těžko. Po jarní sezóně mohl Michal trochu odpočívat. V plánu měl totiž závody v polovině září, které se konali v rakouském městě St. Poelten. S trenérem Alexanderem Hlobikem vymysleli plán, při kterém si Michalovo tělo nejen dostatečně odpočinulo, ale navíc ještě povyrostlo. Michal nastoupil na soutěž IFBB Elite Pro Austria 16. září větší a připravenější, než kdy předtím. Potvrdil tím svou pozici jakéhosi favorita pro evropský Arnold Classic Europe, do té doby největší a nejvýznamnější závody v krátké historii IFBB Elite Pro divize. V této chvíli musel i sám Michal Križánek vnímat, že na něj bude upřena pozornost celého světa. On je tím kulturistou, který udává trend. On je tím závodníkem, který se nikoliv pomalu, nýbrž velmi rychle, stává tváří celosvětové IFBB. 29. září nenechává Michal nikoho na pochybách. Znovu vítězí a v tuto chvíli může říct, že porazil ty největší soupeře. Zcela jistě bude právě on nastupovat 11. listopadu na prkna v Benidormu, kde se konají profesionální mistrovství světa, jako největší a jediný opravdový favorit.

Mezi Barcelonou a Benidormem zažívá Michal Križánek nové věci, se kterými zatím neměl možnost přijít do styku. Alespoň si to myslím. Prezident mezinárodní IFBB, pan Rafael Santonja, si žádá služby největší hvězdy jeho organizace na velkolepé akci v daleké Indii. Michal se této příležitosti chopí za pačesy a do Indie cestuje spolu s trenérem Alexanderem Hlobikem. Ten se o Michala stará nejlépe, jak umí. Vždyť Michala za měsíc čeká soutěžní vrchol sezóny. Nesmí se nic podcenit. Cesta do Indie a pak i ta cesta zpáteční, zaberou celý den. Pro běžného smrtelníka vyčerpávající zkušenost. Pro 120kg kulturistu měsíc před soutěží? Několikanásobně složitá situace. O Michala se v Indii starají královsky a s trenérem po svém boku se nemusí Michal zabývat hloupostmi. Michal zvládá svou první velikou exhibici na jedničku. Jeho hvězda stoupá výš. Fanoušci v Indii na něj nikdy nezapomenou tak, jako je bude mít navždy v paměti i on. Indický zážitek končí. Zábavy bylo dost, i když výlet byl zábavou stejně tak, jako i pracovní povinností. Teď už ale opravdu začíná to nejtěžší. Michal absolvuje seminář ve Svidníku, nějaké to focení a exhibici „za humny“ v Opavě na 40. ročníku soutěže GP PEPA OPAVA. Žádné dlouhé cesty ho nečekají. 100% se věnuje závěru přípravy. Připravy, na jejímž konci je zápis do historie. Michal Križánek se může stát historicky prvním světovým šampionem v IFBB Elite Pro. Zvládne se však vypořádat s tím tlakem, který na něj vyvíjí celý svět? Vnímá ho vůbec? Tohle jsou otázky, na které já odpověď nemám. Pro dnešní článek důležité vůbec nejsou. My totiž už víme, jak to celé dopadlo.

Michal Križánek se včera pozdě večer stal ve španělském Benidormu historicky prvním světovým šampionem v IFBB Elite Pro. Povedlo se mu to suverénním způsobem, když za sebou nechal výborně připraveného estetického Poláka Szymona Ładu, kterého já osobně považuji za Michalova největšího soupeře v letošním roce. Před polského závodníka se překvapivě pro některé (ne však pro Honzu Turka, který správně tipoval top trojku v článku ze včerejšího dne) dostal nizozemský mladíček Lorenzo Leeuwe. Lorenzo upoutal výbornou připraveností v kombinaci se šťavnatými plnými svaly. Jeho progress za poslední rok je dechberoucí. Čtvrté místo získal Michael Muzo, který celoročně potvrzuje, jak vynikajícím je kulturistou. Já osobně mám jeho postavu ještě radši, než rozhodčí. Často bych ho měl o 1 až 2 místečka výše a včera to tak určitě mohlo být. Páté místo bral Tomáš Kašpar, pro kterého to musí být úspěch vzhledem k tomu, že se mu na podzim nedařilo tolik, co na jaře.

Výsledky kategorie kulturistika OPEN
1. Michal Križánek
2. Lorenzo Leeuwe
3. Szymon Łada
4. Michael Muzo
5. Tomáš Kašpar

V kategorii kulturistů do 90kg měl závod jasného favorita, který potvrdil všechny předpoklady a zvítězil. Finský blesk Mika Sihvonen patří mezi nejvíce estetické závodníky v dnešní kulturistice, ale to vůbec neznamená, že není brutální. Právě on se blíží v IFBB Elite Pro asi nejvíc tomu, jak vypadá aktuální Mr. Olympia Shawn Rhoden. Úzký pas, opravdu masivní spodní polovina těla s výraznými hýžděmi a skvěle tvarovanými kvadricepsy a vršek těla plný detailů. Mika je velkou budoucností kulturistiky. Soupeři za ním nedosahovali ani zdaleka jeho kvalit. Nejvíce se přiblížil Andrey Melnikov, který po zásluze skončil 2. Třetí místo obsadil robustní Alžířan Zohir Mihoubi.

Výsledky kategorie kulturistika do 90kg
1. Mika Sihvonen
2. Andrey Melnikov
3. Zohir Mihoubi
4. Benabdellah Abdelkader
5. Abel Martín

Kompletní výsledky zatím nejsou k dispozici v žádném z oficiálních zdrojů.

 

Kompletní fotogalerii naleznete na Eastlabs.sk 

 

 

Jakub Csontos, Milan Čížek, Michal Križánek, Ľuboš Matejíčka a Alexander Hlobik. Foto: Eastlabs.sk

Mika Sihvonen a Michal Križánek, Foto: Eastlabs.sk

Mika Sihvonen, Foto: Eastlabs.sk

Michal Križánek, Foto: Eastlabs.sk

Lorenzo Leeuwe, Foto: Eastlabs.sk

Szymon Łada, Foto: Eastlabs.sk

Michael Muzo, Foto: Eastlabs.sk

Tomáš Kašpar, Foto: Eastlabs.sk