MR. OLYMPIA 1/2finále – Curry, Heath a nebo vyhrává Big Ramy? NÁZOR.

MR. OLYMPIA 1/2finále – Curry, Heath a nebo vyhrává Big Ramy?

Článek postupně aktualizujeme

1-2. Big Ramy vs Brandon Curry

Big Ramy

Příběh semifinálových porovnávání měl velice zajímavý průběh. Už od prvního vyvolávání bylo zcela jasné, koho vidí rozhodčí v souboji o první místo. Podle nich to zcela jednoznačně byli Phil a Brandon na základě toho, co v minulosti dokázali. Tohle porovnání přijít muselo. S každou minutou vzájemného porovnávání nejlepších borců se rozhodne měnilo, na co přesně myslí rozhodčí. V tomhle vám přesnou odpověď nedám. Ale pokud bych měl něco číst na základě celého vývoje semifinále, tak rozhodčí jasně registrovali s každou pózou neustále se zlepšujícího egyptského obra Big Ramyho.
Big Ramy absolvoval poslední dva týdny jakýsi tréningový camp v USA, na kterém se o něm lépe, než kdejaká chůva, staral jeho první guru Dennis James. No a jedno je jasné. Ramy k přípravě přistoupil zodpovědně. Formu mívá až na pár úletů velice dobrou každý rok. Vždyť už ta z jeho soutěžního profi debutu z roku 2013 byla dobrá. On jí ale nikdy neprodal. Absolutně nezvládal pózování a navíc na pózování neměl kondici. S každým vyvoláváním na něm bývalo znát, že to nedává. Ztrácel víc a víc. A právě tohle je ta největší změna, kterou ukazuje na stagi. Má lepší kondici, než jeho největší soupeři včetně vyzávoděného Hadi Choopana. Stejně tak, jako se Ramy po celý dnešní večer zlepšoval, tak Phil odcházel. Egypťan dle mého zcela jasně ukázal nejen to, že má být druhý, ale také že reálně bojuje o vítězství.
Největší kulturista na závodě není perfektní, ale jeho silné stránky jsou ohromující. A jeho slabé stránky do jisté míry nezvýrazňují jeho soupeři. Neskutečně široká kostra z něj dělá u zadních póz opravdové monstrum, vedle kterého ostatní vypadají jako děti. Jeho véčko zezadu je dechberoucí. Ramy je obr a jeho pas logicky nemůže být úzký, avšak rozhodně není problémový. A co víc, on celý vzhled břicha výrazně vylepšil. Při bicepsu zepředu bylo krásně stažené a jeho postava tak dostávala flow, který ji vždy chyběl. Nechápejte mě špatně, já netvrdím, že borec z Egypta je estetický jako Shawn Rhoden ve svých nejlepších letech, ale právě po stránce krásy mi tam nevadí nic výrazného. Tady se díky zlepšenému pózování a lepší kondici pro to, aby svou postavu vůbec dokázal prezentovat, posunul o ohromný kus dál.
Téma stehna. Největší, ale určitě ne nejkvalitnější. Tak to bude a nelze čekat nic jiného. ALE. Máme 3 úhly. Zepředu, zezadu a z jedné strany. Jeho stehna jsou největší úplně všude. A právě ze strany je Ramy díky velmi dobré připravenosti a znovu opakuji zlepšené prezentaci dokonce nejkvalitnější. A stejně tak, jako mu můžeme vyčítat horší separaci, tak jeho největšímu soupeřovi musíme vyčíst nedostatečné objemy dolních končetin ve srovnání s vrškem těla. A myslím, že problém tady má Brandon. Ten ztrácí dole opravdu hodně. Ramy naopak získává strašně moc, i když ne tolik, kolik by mohl.
Biceps zepředu je kompletní prezentací postavy. Letos jej má Egypťan nejlepší na světě. Největší ruce, největší véčko, široká ramena, v této poloze také hezčí břicho a ať už jsou Brandonovy kvality sebelepší, nemyslím si, že jej pro svá stehna může porazit. A tohle je jen jedna póza, kterou rozebírám. Subjektivně, ale co nejvíc objektivně, bych mohl rozebrat i další pózy, ale tady to už není o tom, kdo si já myslím že vyhrává, ale komu to nakonec dá každý z rozhodčích. Já tu jsem od toho, abych upozornil a možná občas zvýraznil něco podstatného.

Brandon Curry
Kvality šampiona jsou nezpochybnitelné. Zcela na férovku si dnes v 6:36 ráno myslím, že rozhodčí mu dají vítězství. A já bych s tím problém neměl. Jedná se totiž o trend toho, co v dnešní době rozhodčí upřednostňují. Můj šálek kávy, je ale něco trochu jiného. Zůstaneme ale u toho, že může vést po semifinále, ale rozhodovat se bude až zítra v noci.

Brandon Curry je lepší, než byl vloni. Má všechno k tomu, aby vyhrál i letos. Má stavbu i tvary, které si člověk vybaví, pokud mluvíme o Mr. Olympia. Široká ramena, svaly kulaté jako z komiksu, úzký pas a postava do X. Je vynikající. V tuto chvíli bez opravdu hluboké analýzy vám neřeknu, jestli má lepší formu, než v roce loňském. Určitě jí ale nemá horší. Navíc zlepšil záda i nohy. Pózoval výborně. Hodně na mě zapůsobil, ale nutně mě neohromil. Nevyčítám mu to. Je Mr. Olympia a já od něj zcela logicky očekávám mnohem víc, než od jeho soupeřů. Rozhodně mě ale ničím nezklamal. Zlepšil se a je přesně tam, kde má být. Je na cestě obhájit své loňské vítězství a získat druhý titul Mr Olympia.
I tak mám pár otázek. Loni jeho nohy nebyly dostatečný důvod, aby nevyhrál. Může ho to stát vítězství letos? Ať už nepochopitelně proti Philovi, nebo proti Big Ramymu? A vnímal, že se na něj Egypťan s každou další pózou dotahuje s tím, jak se vypózoval?
Brandon je úřadující šampión a je na koni. Rozhodně to však po dnešku nemá vyhrané tak, jako se mu to povedlo loni. Moc doufám, že ani rozhodčí nemají jasno. Myslím, že nás čeká velkolepá druhá noc!

3. Hadi Choopan


Dobře, pojďme postupně. Je fantastické, že se íránský kulturista znovu dostal do Ameriky. Jeho trenér Hany Rambod tomu obětoval desítky hodin práce. Hadi je neuvěřitelný, a proto je důležité, že se i letos může ucházet o titul nejlepšího kulturisty na světě – Mr. Olympia. V loňském roce byly slyšet hlasy, že měl nebo určitě mohl vyhrát. Já bych neprotestoval. Pokud jde o kvalitu a opravdu brutální svaly, Hadi aktuálně asi nemá konkurenci. Překonává i Bonaca. Pokud mu však fanoušci něco vyčítali, tak je to širší pas a možná nastřelená ramena? Já tyhle problémy nevnímám. Během pózování má navíc Hadi pas často nejužší. Jeho prezentace je špičková. Pózy provádí pečlivě a přesně. Kouká se na něj opravdu dobře. Letos se mi na Íránce kouká ještě o něco lépe, než loni. Myslím si, že hodně zapracoval na detailech, které možná nejsou tolik vidět, ale zcela zásadně vylepší dojem z jeho vystoupení. Tahle kulturistika se mi líbí. Je to důkaz, že i bez neuvěřitelně kulatých černošských svalů můžete být skoro na vrcholu. Ta krása, elegance, preciznost a kvalita jsou prostě strašně moc. Hadi je opravdový profesionál a převedl perfektní výkon. Teď je otázka, na kolik jej zraní hendikep v podobě nižšího vzrůstu a ne tolik kulatých svalů. Já ho mám letos na 3. místě. Pro mě osobně je ale Íránec znovu závodníkem, který se mi líbí úplně nejvíc.

4-5. William Bonac a Akim Williams


Rozhodčí to tak asi vůbec nevidí, ale podle mě spolu bojují právě tito dva borci o 4. a 5. místo. William není lepší, než v březnu na AC. Forma je o pár procent horší a jeho pověstné detaily nejsou tolik vidět. Při jedné z nejhorších koster mezi nejlepšími to je zcela zásadní problém. Tentokrát se absolutně nechytá na nejlepší a Big Ramy mu poprvé v kariéře opravdu utekl. Ale jeho brutální osvalení na tak drobnou kostru a forma stále velice dobrá, i když ne excelentní, představují záchrannou římsu, které se Nizozemec chytá. Může se udržet, ale stejně tak může spadnout o kousek níž. Nesmírně respektuji jeho kvality a myslím si, že se mu povede udržet. Znamenalo by to 4. až 5. místo, respektive možná až 6., protože sedminásobný šampión Phil Heath měl včera narozeniny.

Akim Williams has arrived, jak říkají v Americe. WOW. Akim není zdaleka perfektní kulturista, ale stavbu má neuvěřitelnou. A pokud na tu stavbu máte taky svaly, tak vám stačí solidní forma na hodně dobrý výsledek. Akim si tohle uvědomil v roce 2018 a od té chvíle letí výš a výš. Spolupráce se zásadovým Oscarem Ardonem mu náramně svědčí. Akim byl závodníkem, se kterým to fanoušci ve většině případů vzdali stejně tak, jako s Currym. A hodně dlouho mu trvalo udělat to správné rozhodnutí. Výsledky potom začaly přicházet. Arnold Classic byl dobrý sneak peak, ale tohle vystoupení na Olympii je opravdu bomba. Akim konečně tam, kde měl být. Bojuje s nejlepšími a je jedním z nich.
Dnes v noci vypadal obrovský, ale zároveň měl formu, která je na této úrovni potřeba. Jeho osvalení je brutální. Stehna monstrózní a hloubka jeho prsních a zádových svalů snad ani nedává smysl. Je to postava jako za komiksu. On má ale něco navíc. Je jedinečný. Jeho tvary nejsou typické. A tohle mi dnes strašně moc imponuje. Je to velice vítaná změna a oživení. Myslím si, že hodně vyrovnaně může bojovat s Bonacem. Pak už jde pouze o to, jestli jsou objemy víc, než kvalita.

6. Phil Heath

Jak napsat další odstavec s úctou a respektem? Phil nám tvrdil, že problém s břichem byl způsobený kýlou. Problém vyřešil operací a všechno mělo být v pořádku. To je jeho verze. A teď nám to všem měl ukázat. Jednoduché.
No tak přesně tohle se nestalo. Problém vyřešený není a je stejně závažný, jako byl v roce 2018. A vadí to. Líbit se to nemůže snad nikomu. A překousnout to doopravdy věřím nedokáže vůbec nikdo. Zezadu pohoda. Nic není vidět. Z boku to vidět je a není to hezké. Viděli jsme ale mnohem horší. Ale zepředu? Opravdu se snažím držet zpátky, ale tohle je parodie na Phila z let 2008-2012. Je to odporné. Takhle přeci nemůže vypadat závodník na této úrovni. A my se tu bavíme o sedminásobném šampiónovi. Neřešíme tu umístění na nějaké malé pohárovce nebo zbytečném Diamond Cupu. Tohle je to úplně nejvíc. Vybíráme nejlepšího kulturistu na světě. A vybíráme ho z těch nejlepších. Z těch, kteří jsou nejblíž slovu dokonalost. Haló.
Jak je možné, že alespoň podle porovnávání bojuje tato postava (protože přestaňte konečně řešit jméno, o které jít nemá) o vítězství? Pokud by se kdokoliv jiný ukázal na závodě s takovým břichem, tak končí absolutně poslední. A tohle je bez debat. To musí uznat úplně každý. Takže co teď?
Jak je na tom zbytek postavy legendárního kulturisty? Objemově parádně. Svaly jsou veliké a kulaté. Rozhodně jim ale chybí plasticita, kterou na začátku své kariéry tento závodník disponoval. Svaly navíc nepůsobí moc šťavnatě. Nohy jsou velké, ale rozhodně ne takové, jako před 5 lety. Bývaly jedny z nejlepších. Kvadricepsy hodně ztratily na detailech. Jasně, Curry má horší zadek, hamstringy i kvadráky. Ale není na nich vidět stáří. Jen prostě nejsou dost velké a kvalitní.
Biceps zezadu je v podání bývalého šampiona výborný. Světový. Možná úplně nejlepší. V dalších pózách jsou ale vidět nedostatky. Ať už jde o úzkou kostru, čímž ztrácí opravdu hodně jak na Curryho, tak i na Ramyho. Jako celek postava Phila ve všech ostatních pózách neevokuje emoce spojené se slovem “wow”, ale spíš nutnost dát si ruce před oči a říct si: “jaj, to né.” V souboji Phil vs Ramy Američan nemůže vyhrát jedinou pózu.

Doopravdy nevím, jak hodnotit takovou postavu. A bude mi asi úplně jedno, kam ho rozhodčí posadí. Jen prosím ne Top 3. Je pro mě fascinující, že tak populární osobnost vedle sebe nemá upřímné lidi, kteří ji mají opravdu rádi. Není nic horšího, než když legenda končí příliš pozdě. Někdo z blízkých měl být k Philovi upřímný, protože loučit se takovou postavou je nedůstojné…