NACHLAZENÍ A TRÉNINK

Jste silně nachlazení, nechcete však vynechat trénink? Máte se přemáhat, nebo raději odpočívat?      

Rozhodnutí je obtížné. Nejsme odborníci na imunologii, můžeme se s vámi však podělit o doporučení od International Society of Exercise and Imunology.

Pokud příznaky nastupujícího nachlazení cítíte první den, smíte trénovat s nízkou intenzitou a krátce. Cítíte-li víc než jenom příznaky nad krkem, včetně bolestí kloubů a hlavy, horečku, obecné pocity nevolnosti, průjem nebo zvracení, tak raději necvičte. Zpomalte a dopřejte si odpočinek.

Je-li druhý den a vy máte horečku vyšší než 37 stupňů, netrénujte. A znovu, jestliže střevní a trávicí potíže jako průjem a zvracení pokračují, máte zákaz tréninku. I když nemáte horečku nebo průjmy, ale kašlete hůř než den předtím, opět žádný trénink.

Třetí den už máte vědět, jestli půjdete k lékaři nebo ne. V případě typického nachlazení hlavy lze trénovat s nízkou intenzitou. Jde-li o třetí den s příznaky nemoci plic nebo žaludku, musíte navštívit lékaře.

Dobré pravidlo říká, že pokud jsou příznaky „nad krkem“, lehký trénink je v pořádku. Cokoliv navíc – máte si dopřát volný den, dokud se příznaky nápadně nezlepší. Po dobu trvání příznaků používejte toto pravidlo každý den.

foto: Getty Images